Chorwacja kwatery
Bornholm forum Bornholm forum Bornholm forum
Powrót do BORNHOLM-OK.pl [strona główna]
 | Forum | Rejestracja | Odpowiedz | Szukaj | Stat |
Bilety promowe Noclegi na Bornholmie Domy wakacyjne, hotele

Forum / Bornholm / Praca 2014
. 1 . 2 . 3 . 4 . >>
Autor Wiadomość
Anonimowy
# Napisano: 13 Mar 2014 10:25
Odpowiedz 


Hej. Jest praca na wyspie na sezon wakacyjny (jedna osoba do terenów zielonych, kolejne do sprzątania) na kempingu (wschodnia część wyspy), jakby ktoś był zainteresowany, to pisać, a dam więcej info!

wicus
Użytkownik
# Napisano: 13 Mar 2014 22:50
Odpowiedz 


Ciekawe .czuje jakis podstep.bo znam dosc dobrze realia pracy na bornholmie.. ozna prosic jakies szczegoly.na wicus@tlen.pl

Anonimowy
# Napisano: 14 Mar 2014 08:46
Odpowiedz 


https://job.jobnet.dk/CV/FindJob/details.aspx/3655655 plus osoby do dbania o czystość ośrodka. Żaden podstęp, a normalna oferta, jest kontakt, proszę się kontaktować z Allanem.

wicus
Użytkownik
# Napisano: 16 Mar 2014 13:40
Odpowiedz 


Tak jak przypuszczalem.Ktos nie doczyta ,ktos dolozy od siebie i jest tak jak jest.Rzeczywiscie oferta pracy jest.dla 1 osoby bardziej niewolnika niz pracownika .Bo pracy za minimalna stawke 125kr, a pracy na kilka osob.zaraz ktos przeliczt 125kr x057=71zl godz.tak sobie liczyc to moze byc wiele ale jeszcze trzeba z tego zaplacic podatki 3.1 na bezrobotnych i opieke 8% sredniej krajowej ,2 podatek na gmine oraz 3 od dochodu ,czyli spporo tego.a jeszcze trzeba cos jesc ,gdzies wyskoczyc chociaz z tym ostatnim mysle ze jeden z drogim sobie odpusci raz to ceny a dwa to czy bedziecie mieli sile .a tak po prawdzie nie ma szans bo pierwszenstwo maja z prawem pobytu a na Bornholmie jest dosc wysokie bezrobocie.a na wyspie nikt na lewo nie zatrudni chyba ze jest desperatem.

Anonimowy
# Napisano: 16 Mar 2014 15:05
Odpowiedz 


Uwzględniając zwolnienia od podatku dla obcokrajowców na kwotę 25000 DKK (box 53 w karcie podatkowej) oraz na dojazd i przejazdy (Box 51 w karcie podatkowej) to z tych 125 koron robi się jakieś minimum 100 koron na godzinę. Obcokrajowcy nie płacą na związki, emerytalnego, rentowego, na bezrobotnych, płaca jedynie na państwo, zdrowotne i dochodowy. Podałem ofertę, którą znalazłem na stronie, może ktoś będzie zainteresowany.

Anonimowy
# Napisano: 19 Mar 2014 18:32
Odpowiedz 


Ciekawe skad twoje wyliczenia?i informacje ?czysta fikcja .Wiem cos na ten temat bo od 7 lat przerabiam ten temat pracujac w Skagen .

Anonimowy
# Napisano: 19 Mar 2014 18:49
Odpowiedz 


Ponieważ pracuję w Danii też już ładnych kilka lat. Weź kartę podatkową, zobacz jakie masz ulgi i co możesz odpisać. Powinieneś już dostać wyliczenia ze SKATu, jeśli nie wstawili Ci odpisów za wyżywienie, zamieszkanie, dojazdy, to logujesz się na https://www.tastselv.skat.dk/ poprzez swój CPR, haslo i NEM konto, wchodzisz w poprawienie zeznania podatkowego, w punkcie 53 wstawiasz max 25000 (suma maksymalna, składająca się z dziennych sum zwolnień podatkowych, nie chce mi się **** ruszać i iść po dokumenty, ale jest to 455 kr za wyżywienie i 195kr za zakwaterowanie DZIENNIE!), w boksie 51 wpisujesz ile razy jeździsz do Polski w ciągu roku, liczone jest 1,07kr za kilometr plus odliczenia za promy, mosty itp (trzeba mieć rachunki). Jakoś słabo się znasz widocznie nie wiedząc jakie masz prawa i obowiązki wobec SKATu. Po 7 latach powinieneś duński znać bardzo dobrze, wiec radzę iść do SKATu i dowiedzieć się co przysługuje i jak.

Maro
# Napisano: 20 Mar 2014 09:19
Odpowiedz 


Dzięki wielkie za namiary i cenne informacje dotyczące pracy w Danii. Szukam pracy na zbliżający się sezon wakacyjny. Będę wdzięczy za każde dodatkowe informacje i oferty

Anonimowy
# Napisano: 21 Mar 2014 11:01
Odpowiedz 


niestety nie ma roboty dla nas. Pisałeś maila, czy coś?

Anonimowy
# Napisano: 23 Mar 2014 09:49
Odpowiedz 


Ten temat pracy na bornholmie wrzucil ktos kto nie zna realii pracy na bornholmie.a wiec jesli jest normalna praca to pracodawca nie musi wogole dawac ogloszdnia bo kazda przyzwoita praca jest natychmiast rozchwytywana przez miejscowych .bo Bornholm to najbiedniejszy w danii i jest samodzielna jednostka administracyjna ktora wchodzi w skladregionu stolecznego.a bezrobocie jest bardzo wysokie.Sa tez tak zwane prawa zwyczajowe. A jedno z nich mowi ze prace otrzymuje miejscowy a dopiero nastepnie naplywowy.tak ze praktycznie nie ma szans na otrzymanie pracy .chyba ze jest sie naprawde fachowcem w danej dziedzinie i ubiega sie o prace na stale wlacznie z pobytem na wyspie .naprawde nasz rodak na wyspie zalatwi sobie sporadycznie .pozdrawiam

Anonimowy
# Napisano: 23 Mar 2014 14:48
Odpowiedz 


Znam osobiście koło 15 osób z Polski, które pracują na wyspie i uwierz mi, że POLAK tu też pracę znajdzie, nawet znam osoby pracujące sezonowo i nie jest już prawdą, że Bornholmczyk bierze swojego, Duńczycy to lenie jakich mało i woli pracodawca wziąć obcokrajowca wiedząc, że ten jest lepszym pracownikiem, dlatego na Bornholmie jest dużo pracowników spoza Danii, także na posadach rządowych. Nie wierzysz, zapraszam na wyspę. Estończycy, Litwini, Łotysze, Polacy, Węgrzy, Serbowie, Niemcy, Szwedzi, osoby z tych państw są częstymi pracownikami na Wyspie. Jeszcze jedno. Bornholmczycy czują się Bornholmczykami, a nie Duńczykami! W branży turystycznej w Svaneke, czy Allinge, nie mówiąc o Tejn i Ronne pracuje bardzo dużo osób z Polski. Pozdrawiam.

anonimowy
# Napisano: 23 Mar 2014 15:27
Odpowiedz 


Piszesz brednie.czlowieku. bo temat znam i tereny tez.od Gudhjem do Allinge-Sandvig jak wlasna kieszen.i bardzo przykro jest jesli jakis burak ma czelnosc nazywac mieszkanca bornholmu ze jest leniem .kazdy sadzi wedlog siebie buraku.i pilnuj aby ci sloma nie wychodzila z gumiakow.

Anonimowy
# Napisano: 23 Mar 2014 17:08
Odpowiedz 


Wypowiedź świadczy jedynie o braku kultury, ale cóż, bywa. Nadal twierdzę, że nie masz racji, poza tym szkoła widocznie nie nauczyła Ciebie czytać ze zrozumieniem, bo napisałem, że Duńczycy to lenie, a nie Bornholmczycy! O ile też dobrze wiesz, to na wyspie brak ludzi w wieku 20 - 35 lat, 90% urodzonych na wyspie z niej wyjeżdża, zostają dzieci rolników, dzieci osób, które mają jakąś tam dochodową działalność. 6 lat mieszkania i pracowania na wyspie daje mi trochę doświadczenia i pojęcia o realiach pracowniczych. O ile też to wiesz, a zapewne jak jesteś mieszkańcem wyspy (w co wątpię) to wiesz, że młodzież z wyspy nie pcha się do pracy, a jeśli już, to mają wysokie wymagania. Taka niestety jest prawda. Proszę wejść na stronę https://job.jobnet.dk i zobaczyć ile dziennie ofert pracy jest z wyspy. Między miasteczkami, które raczyłeś podać jest 15 km drogi. Mało jak na znajomość całej wyspy. Z wyrazami należnego szacunku.

anonimowy
# Napisano: 23 Mar 2014 23:33
Odpowiedz 


Teraz juz wiem ze powielasz to co przeczytales na internecie.co inni niejednokrotnie bzdury napisali.Ja nie musze wchodzic na strony bo znam to z wlasnego doswiadczenia..poslugujesz sie tylko tymi wiadosciami co mozesz przeczytac w internecie ,nic pozatym .a tak do wiadomosci to znam caly Bornholm.Ale nie bede sie rozpisywal bo to niema sensu.

Anonimowy
# Napisano: 24 Mar 2014 08:40
Odpowiedz 


Jak mam powielać informacje, SKORO DOSTAŁEM INFO O POSZUKIWANIU PRACOWNIKÓW BEZPOŚREDNIO OD ALLANA! Facet chciał spróbować z kimś z Polski, a że ja nie posiadam znajomych chętnych na pracę sezonową, to wstawiłem tu! Poza tym KAŻDY pracodawca szukając pracownika musi dać ogłoszenie do jakiejś agencji pracy, nawet szukając nieletniego za 65 dkk brutto za godzinę. To są realia, takie jest prawo, a nie wyczytane rzeczy w necie.

Anonimowy
# Napisano: 25 Mar 2014 21:58
Odpowiedz 


dajcie spokój, nie ma roboty dla nas i tyle.

Anonimowy
# Napisano: 26 Mar 2014 19:05
Odpowiedz 


Zygac sie chce na brednie. Jeszcze na dodatek glab jeden napisal ze nieletniiego mozna zatrudnic za 65 dkk..tym sie zdradzil ze niema zielonego pojecia o realiach pracy.Pajac chcial zablysnac w internecie.i brednie wypisuje .tak jak. NA POCZATKU TEGO FORUM URZYTKOWNIK WICUS napisal normalnej pracy niema .niektorzy szukaja bardziej niewolnika. niz pracownika .Wiem cos na ten temat bo przez kilka lat pracowalem.w Tejn.przy remontach kutrow.ale tak sie zlozylo ze dosc powaznie zachorowalem.i musialem wrocic do kraju.od 4 lat niemoge sie zalapac na stala prace .niepowiem dzieki znajomosciom i to ze mnie znaja i jako tako rozumie dunski.a co wazne tak zwane prawo zwyczajowe. .to zawsze zalatwie sobie jakas prace na dwa trzy miesiace.mowie o pracy za normalne pieniadze.jeszcze dopisze bo zaraz sie czpi ze napisalem ze rozumie dunski .dla sprostowania dialekt bornholmski.bo napewno wyczytal to w necie. Ze na Bornholmie rdzenni mieszkancy mowia troche inaczej niz jezyk dunski.to tak jak kaszubi z polwyspu helskiego mowia troszeczke inaczej niz inni kaszubi.Zycze szczescia moze sie komus uda.znalezc prace za normalne pieniadze.pozdrawiam David.

Anonimowy
# Napisano: 26 Mar 2014 20:41
Odpowiedz 


Dalej człowiek nie da sobie wytłumaczyć jak jest na prawdę. Przykro mi jest tylko, że piszesz tak, aby zniechęcić innych. Nieletni, osoba do 18 roku życia jest zatrudniona za kwotę 65 DKK brutto - prawo na to pozwala. Wiem to dobrze, jest sprawdzone. Stawki w Danii są zależne od wykonywanego zawodu i są generalnie w górę od około 105 DKK brutto za godzinę - decydują o tym związki zawodowe, tam można sprawdzić także stawki. Podatki dla pracownika na zwykłą umowę o pracę są na poziomie około 47% minus zwolnienia. Pracownicy sezonowi płacą łącznie około 20% tylko podatków, gdyż tak to jest skonstruowane (nie mogą pracować dłużej niż 6 mcy w roku), płacą jedynie część dochodowego, zdrowotnego i na państwo, nie płacą emerytalnego na gminę, na związki, na kościół, mają 25000kr zwolnienia. Dalej piszę, na wyspie pracuje spora ilość Polaków, w tym wiele osób sezonowo, spotykam ich czasami i znam osobiście. Tak samo, jak jest spora grupa innych narodowości. Masz rację, język bornholmski różni się od duńskiego, ale w urzędach, sklepach go nie używają, a używają raczej starsze osoby. Naucz się kolego najpierw polskiego, zacznij zwracać uwagę na błędy ort, a dopiero dyskutuj. Na prawdę nie mam zamiaru łopatologicznie tłumaczyć komuś tak prostych rzeczy. Jak ktoś znajdzie ofertę, niech wysyła CV, poprzez takie działania jak w/w osobnika odechciewa się komukolwiek pomagać.

Anonimowy
# Napisano: 26 Mar 2014 20:51
Odpowiedz 


Czlowieku jestes ************ ,brednie piszesz .inaczej to ujac ***** JESZ I ***** WIESZ.to tyle w temacie.DAVID.

AdminForum
Administrator
AdminForum
# Napisano: 26 Mar 2014 21:11
Odpowiedz 


Pomimo różnicy poglądów apelujemy o zachowanie dobrego tonu wypowiedzi.

Myślę, że każdy zainteresowany pracą na Bornholmie powinien spróbować i zacząć szukać czegoś dla siebie. Zamieszczone w wątku informacje są ciekawe, a osoby zainteresowane powinny poddać je własnej weryfikacji.

_______________________
Pozdrawiam :: Kontakt

Anonimowy
# Napisano: 26 Mar 2014 21:25
Odpowiedz 


Czytam sobie odpowiedzi tego goscia co dal temat pracy. Malo ze glupoty pisze to jeszcze idzie w zaparte.i wytyka bledy innym.dziwie sie DAVIDOWI ,ze polemizuje z tym tepakiem.ale sa ludzie i taborety .Ten gosciu to jeden ztych co nie da sobie powiedziec.tylko ******** wypisuje .bo nikt chyba z nim w domu niechce gadac.to szuka sluchacza w internecie.Tak ze dajcie sobie spokoj z pajacem .jest takie przyslowie .jak q.plujesz w oczy ,to ci zawsze powie ze deszczpada ..a zeby podjac prace na bornholmie nawet sezonowa to trzeba miec zgode od panstwa na prace .a zalatwia sie to w Kopenhadze.Pozdrawiam wszystkowiedzacego j.Tom DK.

Anonimowy
# Napisano: 27 Mar 2014 07:10
Odpowiedz 


nie ma roboty i tyle, a szkoda bo by się ,można było wynieść i nie sluchac w kolko o Majdanie, Palikocie.
Tam się inaczej zyje i tylko pozazdroscic.

Anonimowy
# Napisano: 27 Mar 2014 10:41
Odpowiedz 


Mam podać swój CPR nr, żeby Wam udowodnić ile lat mieszkam i pracuję? Z miłą chęcią mogę się spotkać w Ronne i porozmawiać. Kolego, pozwolenie o pobyt i pracę załatwiasz w Ronne na Landemaerket w Komunie, wchodzisz do biura, bierzesz numerek, siadasz po lewej na miłej kanapie i CZEKASZ! Wypełniasz dokumenty, oni je wysyłają do KPH i do SKATu, Kartę podatkową bierzesz z netu, lub SKAT koło portu, bardzo miła pani także po lewej stronie za szklanymi drzwiami Wypełniasz kartę podatkową, wysyłasz do SKATu, czekasz aż przyślą wypełnioną. W następnych latach wszystko się robi przez internet. Poza tym ****** tylko nie zrozumie, że pracownik tymczasowy nie musi mieć stałego zameldowania, gdyż max legalnie może przebywać w Danii do 6 mcy. Podaje się tylko miejsce zamieszkania, a zameldowania w Polsce. Śmieszne jest także to, że Dawid i Tom to jedna i ta sama osoba, ale cóż, bywa. Pracownicy tymczasowi także mają inne podatki. Jak grochem o ścianę. A praca? Jest, tylko trzeba znać angielski (większości to wystarczy), ewentualne podstawy duńskiego, mieć kwalifikacje, a nie jak kolega David vel Tom kończyć zawodówkę i nie mieć zielonego pojęcia o niczym. A żyje się inaczej faktycznie, pracodawcy są normalni, pensje na czas, nikt nikogo nie goni

Anonimowy
# Napisano: 29 Mar 2014 12:02
Odpowiedz 


witam serdecznie poproszę o info na temat pracy - pilne (sagitta77@wp.pl)

Anonimowy
# Napisano: 29 Mar 2014 14:13
Odpowiedz 


nie spodziewałbym się ze skrzynka mailowa się przepełni......

Wojti
Użytkownik
# Napisano: 31 Mar 2014 23:44
Odpowiedz 


Fajnie tu ze Sobą rozmawiacie albo rozmawiasz.

Anonimowy, anonimowego anonimem pogania ..... Szerokości.

Anonimowy
# Napisano: 1 Kwi 2014 11:51
Odpowiedz 


praca na Bornholmie to żaden problem, od dzisiaj sporo się zmienilo.
w Nexo zaraz kolo portu po lewej jest Informacja - robia ksero dowodu wypelnia się krótki kwestionariusz i dostaje się skierowanie - do wyboru jest praca w rolnictwie, turystyce albo w handlu / markety Netto i Brugsen/. Nie są to może posady marzeń ale zawsze coś.

wicus
Użytkownik
# Napisano: 2 Kwi 2014 09:59
Odpowiedz 


To chyba podchodzi pod Prima a prilis?

wicus
Użytkownik
# Napisano: 3 Kwi 2014 18:59
Odpowiedz 


Wojti. Jak zwykle .Nie rozumie ze czasami wystepuje zbieznosc imion ,wteczas mysli ze ktos pisze ze soba.,innym razem rowniez ,nie rozumie ze piszacy ktorzy nie sa zarejstrowani na forum sa wpisani jako anonimowy.To tyle w tym temacie.

Anonimowy
# Napisano: 14 Kwi 2014 22:54
Odpowiedz 


Jeżdżę na Bornholm od 8 lat i to co mogę powiedzieć to to że tylko niepoprawni optymiści myślą że przyjadą i od razu znajdą pracę . Ja kilka razy wtopilem , raz 1500zl , raz 1300 na przejazd i żywność (będąc po 2-3tyg majac samochód - ZERO ROBOTY!!!), mieszkalem na szczęście z bratem także za dom on placil gdyby bylo inaczej pewnie wtopilbym przez 3 tyg. min. 2000zl . PAMIĘTAJCIE ; Duńczycy to hermogenne spoleczeństwo i na przestrzeni ost 4-5 lat nie palają milością do polaków , powiem więcej - jesteśmy tam niemile widziani jak slyszą że poszukujemy pracy !!! Przejazdy cholernie drogie , tak jak żarcie . Brat znal dobrze duński i znalazl pracę na farmie za 75 kr/h - ciężka i brudna robota przy świniach i takie są najczęściej spotykane . Ja znając perfect j.angielski trafilem raz na pracę w hotelu za 134 kr , ale....polacy są często odbierani jako tania sila robocza której można nie placić i po m-cu pracodawca zapomnial mi zaplacić 2000zl , a mojej dziewczynie 3000zl!!!! straszylem jego że tam wrócę , że podam do gazet i gdybym nie mial znajomego w SKAT'cie to bym byl "wydymany" jak dziecko . U niektórych bornholmczyków niezaplacić polakowi to duma i sport bornholmski , (a wcalej Danii statystyki podają że prawie polowa polaków jest oszukiwana !) nasilają się tam ruchy nacjonalistyczne jak nigdzie indziej w Danii . będąc raz w knajpie w Ronne musialem szybko wyjść z bratem jak grupka gnojków uslyszala że mój brat tam pracuje a ja szukam roboty . Pracowalem w szkocji , anglii , norwegii i wszędzie zaczyna robić się to samo . Spotkalem wiele razy mlodych polaków którzy myśleli że odkryli amerykę i po max 2 tyg z pustym portfelem i podkulonym ogonem wracali do kraju . Dobra byla Warszawka , wpadli na genialny pomysl żeby otworzyć tam business patrząc jedynie na mapkę i info w necie... otworzyli wypożyczalnię.. rowerów których jest tam jak makiem zasial...kupili rowerki za dotacje unijne przeznaczając kilkadziesiąt tysi i...wszystko wtopili po kilku tyg Bornholm jest fajny jak ktoś lubi jeździć rowerem (chociaż jak wieje a wieje i to ostro prawie dzień w dzień) to jazda staje się koszmarem . Wyspa fajnie wygląda na zdjęciach i wielu turystów będąc na miejscu zadaje sobie pyt.; po co tu przyjechaliśmy ? pola , świniarnie , wiatr , jeziora prywatne , a w lasach od groma kleszczy które zarażają tzw . gorączką bornholmską , dlatego niemcy i duńczycy do lasów nie wchodzą . Bardziej udane wakacje można zrobić na kaszubach i mniejszym kosztem , a praca...hmm... ktoś tu dobrze pisal i się frustrowal jak slyszal bajki od jednego mądrali... Mam tam wielu znajomych , niemców , francuzów i rodowitych bornholmczyków , 75 % z nich w ciągu ost 5 lat stracilo pracę . jedna dunka mająca kilka lat temu firmę budowlaną czyścila kible i myślalem że mnie zamorduje bo m.in przez polaków ona i jej mąż stracili pracę ! i jeszcze jedno jak ktoś slyszy że zarabia się 134 kr i zaczyna się podniecać ... po pierwsze od tej kwoty przez pierwsze ok.2 tyg odprowadzamy 8% , później 36% , aż dochodzimy do 40% i więcej... po drugie jak pracujesz w hotelu to licz na 3-4 godz pracy / dziennie . Wynajmij dom za ok. 4tys kr/mc i zaplać depozyt z reguly za 2 mc z góry.. Czy jestem pesymistą ? Nie , ja po prostu znam reali i przestrzegam i zpamiętajcie że slysząc o gościnności duńskiej nie porównujcie jej do bornholmskiej...to dwa różne światy. raz pracowalem u frajera który jak się wkurzyl mówil ; you fucky'n stiupid polish ! polish people are stealers and women ******* ! Prawie go udusilem ! ale tak się dzieje . Spotkalem chlopaków z gór , pracowali jako drwale za ...65kr/h !!! u farmera zarobisz na czarno 75kr , ale od zeszlego roku weszly kontrole i nikt już w ten sposób nie zatrudnia . zeby znależć tam pracę to musisz mieć nem id inem konto w nordei czego bez dluższego pobytu czyli pieniędzy nie zrobisz , bo samo czekanie to ok 3tyg . REASUMUJĄC ; OD 2013 ROKU NA BORNHOLMIE WSZYSTKO SIĘ POZMIENIALO - NIE MA PRACY A POLACY TRAKTOWANI SĄ TAK ŻEBY ZNIECHĘCIĆ ICH DO PODEJMOWANIA ZATRUDNIENIA I NAWET CZLOWIEK W SKAT'CIE (URZĄD SKARBOWY) POWIEDZIAL MI TO WPROST !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! OD 2013 PANUJE TAM OGROMNA NIECHĘĆ DO POLAKÓW I WYKSZTALCIL SIĘ SILNY NACJONALIZM CZEGO BORNHOLMCZYCY W ŻADEN SPOSÓB NIE KRYTĄ !!!!!!!!!!!!

. 1 . 2 . 3 . 4 . >>
Twoja wypowiedź
Pogrubienie  Kursywa  Podkreślenie  Wstaw zdjęcie  Wstaw link  Film z YouTube  Zmień kolor tekstu  :) ;) :up: :down: :confused :cool: :mad: :sad: :shame: :smirk: :tongue: 

Przykład: klikając ikonkę: Pogrubienie w okienku powyżej pojawia się znaczniki: [b][/b], pisząc: [b]bornholm[/b] uzyskasz wynik bornholm.

» Użytkownik: 
» Hasło: 

Możesz wpisać swoje imię lub nick w polu "Użytkownik" bez podawania Hasła, wtedy wprowadzone imię lub nick wyświetli się przy Twojej wiadomości.
Pamiętaj aby podpisywać swoje wypowiedzi, nie pozostawaj Anonimowy.
 

© 2004-2024 BORNHOLM-OK.pl | Powered by miniBB | Nota prawna | Cookies

Kontakt z nami

Bornholm - Powrót do strony głównej