Domy wakacyjne w Polsce
Bornholm forum Bornholm forum Bornholm forum
Powrót do BORNHOLM-OK.pl [strona główna]
 | Forum | Rejestracja | Szukaj | Stat |
Bilety promowe Noclegi na Bornholmie Domy wakacyjne, hotele

Forum / Bornholm / Ile kasy na 5 dni na Bornholm?
. 1 . 2 . >>
Autor Wiadomość
Agar
Użytkownik
# Napisano: 21 Lip 2009 12:36


Mam pytanie: wybieram się z rodziną w sierpniu na 4-5 dni na Bornholm: 2 dorosłych i 2 dzieci. Noclegi i prom mamy opłacone. Ile trzeba zabrać mniej więcej pieniędzy, tak aby wypożyczyć rowery na ok. 3 dni dla 4 osób, trochę pozwiedzać (jakieś bilety wstępu) no i coś do zjedzenia (trochę jedzenia zabierzemy z Polski). Chcę wziąć co najmniej 1500 DKK, ale czy to wystarczy? Z góry dziękuję za wszelkie sugestie na ten temat

Ulla
Użytkownik
# Napisano: 21 Lip 2009 15:22


właśnie też się zastanawiam nad ilością gotówki , znalazłam takie ceny wstępów ale niestety z ubiegłego roku, dlatego byłabym wdzięczna gdyby ktoś udzielił świeższych informacji

Wejścia do okrągłych kościołów w Ostrelars, Nyker, Nylars i Olsker - ok. 10 DKK za osobę.

Ruiny zamku Hammershus - bez opłat, płatne wejście do Hammershuudstillingen, czyli mini-muzeum twierdzy - ok. 15 DKK za osobę.

Latarnia morska w Dueodde - 5 DKK za osobę.

Latarnia morska na Christianso - 5 DKK za osobę.
Mała Wieża na Christianso - 10 DKK za osobę.
Rejs na Christianso 190 DKK w obie strony za osobę dorosłą.

Muzeum Sztuki Bornholmu - 60 DKK za osobę.

Park Motyli w Nexo - 60 DKK za osobę.

NaturBornholm - 85 DKK za osobę dorosłą, dziecko (4-12 lat) - 65, dziecko do 4 lat gratis.

Muzeum Bornholmu w Ronne - 40 DKK za osobę dorosłą.

Joboland: 23 lipca - 23 sierpnia - 120 DKK (jedna opłata za korzystanie ze wszystkich atrakcji) - cena obejmuje osoby powyżej 4 roku życia. 24 sierpnia - 6 września - 90 DKK.

Centrum Średniowiecza - zwiedzanie podczas trwania Jarmarku średniowiecznego, który odbywa się w dniach: 16.07 - 28.07.2007 - osoby powyżej lat 7 - 105 DKK. W pozostałych dniach, lipca i sierpnia - 90 DKK.

Bufet rybny: ok. 90 DKK za osobę bez napoju, porcje rybne w zestawach w zależności od gatunku ryby i wędzarni.

Wstęp do Baltic Sea Glass, wytwórni cukierków, czekolady, do browaru w Svaneke gratis.

Anonimowy
# Napisano: 21 Lip 2009 20:16


1500 dkk to wystarczy na skromne wydatki, na restauracje typu fiskbuffet starczy, wejście za 1 os to koszt ok. 100-120 dkk za osobę

Agar
Użytkownik
# Napisano: 21 Lip 2009 23:02


Ulla, dzięki za wyczerpujące informacje. Tych wszystkich atrakcji to i tak chyba nie zaliczymy przez te parę dni, zależy od pogody i innych czynników. Ale można coś wstępnie zaplanować. Jeszcze raz dziękuję

Ulla
Użytkownik
# Napisano: 22 Lip 2009 11:47


Ja jadę niestety tylko na jeden dzień - ale mam nadzieję że zobaczę jak najwięcej !

Anonimowy
# Napisano: 1 Sier 2009 15:24


za rower na tydzień płaci się ok. 140-170DKK

luk
Użytkownik
# Napisano: 11 Sier 2009 14:00


My z żoną byliśmy 6 dni i zabraliśmy ze sobą 1900 DKK.

Poniżej ceny tam gdzie my wchodziliśmy:
1. Muzeum kolejnictwa w Nexo - 25 DKK/osoba
2. Motylarnia w Nexo - 65 DKK/osoba
3. Autobusy - tutaj to można oczopląsu dostać, ale koło 600 DKK straciliśmy na poruszanie się po wyspie
4. Wędzarnia w Gudhjem - wzięliśmy ich lokalną potrawę słońce nad Gudhjem (cena około 50 DKK) i stół rybny (cena 98 DKK). Polecam stół rybny, płaci się dużo, ale jeszcze ile dusza zapragnie. Do wyboru mieliśmy około 20 różnych potraw z ryb. To było moje ostatnie jedzenie ryb na wyspie Bardzo dobre ryby, ale chyba troszkę przesadziliśmy z ilością i do końca już nie mogliśmy ich jeść.
5. Zakupy robiliśmy w Netto i Spar. Można powiedzieć że tam wydalismy 300 zł na zakupy, to w Polsce wydało by się 100 zł. Jest drogo i to nie ma co ukrywać.
6. W Svaneke byliśmy w wytwórni karmelków. Fajna sprawa, można zobaczyć cały proces wytwórczy, a jest on dość ciekawy. Na koniec panowie częstowali właśnie co wykonanymi karmelkami. Potem można było sobie podejść do pomieszczenia obok, gdzie można było sobie kupić karmelki. Cena 15 DKK/100g.
7. Toalety za darmo, i co najważniejsze czysto i pachnąco.
8. Polecam wszelkiego rodzaju kościoły, wszystkie otwarte, można wejść odpocząć. Szczególnie polecam w zimne deszczowe dni, grzeją tam, więc można spokojnie siedzieć i odpoczywać.
9. Cynamonowe bułeczki, czy to w Ronne, czy w Balka, rewelacyjne. Cena chyba koło 9DKK/sztukę.
10. Maślanka bornholmska szczególnie truskawkowa jest rewelacyjna, oczywiście polecam.
11. Piwo Tuborg - rewelacyjny smak - ceny różne, w zależności od marketu. Z reguły za małą puszeczkę 0,33 około 7-8 DKK.


Miłego pobytu.

neronansa
# Napisano: 11 Sier 2009 16:13


my wróciliśmy pare dni temu z Bornholmu. Na cztery osoby dwie dorosłe jeden syn 16 l a drugi 7 l zabraliśmy z polski 2.200 koron niestety musielismy tam jeszcze 300 dokupić. Czyli w sumie mieliśmy 2.500 koron. Jedzenie mieliśmy ze sobą tam kupowaliśmy tylko chleb. Część pieniedzy poszła na wejściówki trochę na pamiątki z Bornholmu. Wyjazd na wyspę nie należał do tanich bo wszystkie koszty na dojazd wynajęcie domku bilety żywność drobne wydatki wyniosło siedem tysięcy złotych na tydzień. Jest to już dość pokażna suma pieniędzy jedno tylko muszę przyznać że domek mielismy dośc duży i w pełni wyposażony a wyspa warta była zobaczenia choć moze nie za aż tak duze pieniadze-nie żałuję jednak tego w końcu raz człowiek żyje.

Anonimowy
# Napisano: 12 Sier 2009 11:21


ano wlasnie. ceny zwlaszcza gastronomii sa dosc wysokie, wystarczy porownac je np z Niemcami. to troche irytuje bo jednak wydanie na piwo 70 dkk w knajpie czyli 35 zlotych to troche przesada, nawet jesli ma sie duzo gotówki. masz racje, jesli podsumujesz wszystkie koszta pobytu + koszt dojazdu to wychodzi jak wychodzi.

gregor7611
Użytkownik
# Napisano: 16 Sier 2009 21:28


Mam pytanie ??? Czy można na Bornholmie płacić w dużych sklepach typu "Netto" itp karta płatniczą VISA ?? Pytam poniewaz w razie co jakby brakło gotówki?? DZiękuje za odpowiedzi!!! Podzielę się wrażeniami jak wrócimy ostatnim rejsem z Bornholmu (29.08.2009)
Pozdrawiam !!!!

Anonimowy
# Napisano: 16 Sier 2009 22:03


Możesz płacić kartą , ale w "Netto" widziałem informację przy kasie , że doliczają 3% do takiej transakcji , czyli koszta bankowe przerzucają na Ciebie. Weź gotówkę Prawdziwy Turysto ! D o tego co zaplanowałeś wydać dorzuć 15% rezerwy i nie będziesz się stresował ,; najwyżej będziesz miał " na za rok"

syl

Agar
Użytkownik
# Napisano: 25 Sier 2009 20:16


Wróciłam z Bornholmu , byłam z rodzinką na 5 dni. Wszystko super, ale niestety drogo Mieliśmy ze sobą 2000 koron i nie było to wcale dużo, płaciliśmy jeszcze kartą, bo by nam nie wystarczyło gotówki. Drogie są wstępy , np. za Natur Bornholm zapłaciliśmy za 2 dorosłych i 2 dzieci 7 i 13 lat ponad 300 koron. Ale można płacić kartą i nie pobierają prowizji. Nie wiem jak jest w Netto, bo tam akurat płaciliśmy gotówką, ale w Super Spar płaciliśmy kartą i też nic nie pobierali. W niektórych miejscach (np. Natur Bornholm) można też płacić w euro. Bilety na autobus to też spory wydatek, nigdy dokładnie nie wiadomo ile się zapłaci, zależy to od stref i ... chyba też od samego kierowcy jak policzy, bo za każdym razem płaciliśmy inaczej) Wypożyczenie rowerów ok. 170 koron na 3 dni od osoby, muzeum Bornholmu w Ronne 50 DKK za osobę dorosłą, dzieci do 17 lat gratis, Automuseum w Aakirkeby 50 DKK dorośli, 25 DKK dzieci itd. itd. Jak policzyć przez te parę dni to się uzbiera plus trzeba jeszcze coś zjeść: pizza ok. 60-70 DKK, bufet rybny ok. 90-100 koron na osobę.

gregor7611
Użytkownik
# Napisano: 30 Sier 2009 22:45


Bilety na autobus to też spory wydatek, nigdy dokładnie nie wiadomo ile się zapłaci, zależy to od stref i ... chyba też od samego kierowcy jak policzy, bo za każdym razem płaciliśmy inaczej

Dokładnie potwierdzam te słowa !!! Też mi się zdarzyło że zapłaciłem inaczej niż powinienem z rodziną chociaż wiedziałem w której jestem strefie i jaki jest cennik ( jest dokładnie opisane na przystankach). Ale cóż ..jak się nie zna duńskiego to nie można za bardzo dyskutować z kierowcą !!!

lady_yris
# Napisano: 27 Lip 2010 21:07


Tak czytam Państwa posty i dochodzę do wniosku, ze ciężko jest jednoznacznie udzielić pomocnej odpowiedzi na zadawane pytania... Naprawdę. Wszystkie ceny zależna od tego, co chce się zobaczyć, gdzie pojechać, co zwiedzić, naprawdę ceny są różnorodne.
Mieszkam i pracuje na Bornholmie już 4 rok (w sumie "dopiero", w zależności od tego ile tu jeszcze zostanę). Jeśli będę w czymś mogla pomóc, służę radą. Pytajcie BEZPOŚREDNIO co ile kosztuje, gdzie, jak kiedy, jeśli będę mogla POMOGĘ.To bardzo piękna wyspa i łatwo dostępna w sezonie, wiec szkoda by było aby jej nie zwiedzić.

Apropo biletów, to nie tak ze kierowcy decydują o tym... Zasada jest prosta im dłuższa trasa tym taniej.

Pozdrawiam.

mostofan1
# Napisano: 27 Lip 2010 21:36


Cześć wybieram się z zona na 4 dni tj. 3 noclegi-rowerem zabieram z sobą 1000 koron myślę ze mi wystarczy... noclegi na polach namiotowych lub kempingach (biorę namiot) wyżywienie... część swojego część na wyspie jestem optymista i jakoś sobie poradzimy-pozdrawiam.

TomekL
# Napisano: 27 Lip 2010 23:03


Miła lady_yris !
Z autobusami to chyba cos nie tak ! Za kazda strefę 11 koron za bilet jednorazowy, czyli za drogę z północy na południe np. do Ronne 55 koron i cena nie zmienia sie wraz z odległością. Jeżeli zostajecie na tydzień ,najkorzystniej jest kupić bilet siedmiodniowy, który kosztuje dla dorosłego 480 koron/ dla emerytów i młodzieży 50% taniej/ i umożliwia podróżowanie bez ograniczeń przez siedem dni we wszystkich kierunkach, przez nieograniczoną liczbę stref.
Tak wiec nie długość trasy, tylko długość wazności biletu zdecydowanie redukuje koszt podróżowania. Można kupić bilety jednodniowe, trzy , pięcio i siedmiodniowe. W zależności od potrzeb, każda z tych opcji jest tańsza od biletu jednorazowego.
Co do kasy na pięć dni to zgadzam się z "lady". Dla jednych basen, sauna i super hotel, dla innych namiot, kemping i własne zapasy przywiezione z Polski. Jak to wyliczyć ? Jednego jestem pewien - za 1500 koron nie przeżyjecie tego tygodnia komfortowo. W Polskim kurorcie też by Wam zabrakło, to przeciez tylko ok. 800 zł.
Wiem, ze ten post jest z ubiegłego roku, ale takich pytan pojawia sie tu dziesiątki, więc opowiadając o realiach 2009 mam nadzieję , ze w tym roku kilkanaście, czy kilkadziesiąt rodzin zainteresowanych wyspą dowie się ważnych i istotnych rzeczy.

Anonimowy
# Napisano: 30 Maj 2011 10:09


Pytanie,
czy za dzieci się płaci??? Od ilu lat??? Wybieram się z trójką - więc to ważne!!!!

mick78
Użytkownik
# Napisano: 5 Cze 2011 22:12


Witajcie Ceny Na początku czerwca 2011:

1. Muzeum automobili w Aakirkeby - 50 DKK/os dorosła (polecam.. + trochę wspomnień z dawnych czasów np stare sprzęty rtv )
2. Motylarnia w Nexo - 75 DKK/osoba
3. Natur Bornholm - muzeum archeologiczno - geologiczne w Aakirkeby - bilet dorośli 95 DKK, dzieci 50 DKK, podobno na bilet raz użyty i podpisany imiennie można wejść później jeszcze raz.
4. Browar w Svaneke - wzięliśmy 3 minibrowarki (po 150ml) na spróbowanie - cena 45 DKK; 0,45 L - 40 DKK
5. Zakupy sporadycznie robiliśmy w Netto i Spar, sieć Dagli Brugsen dość droga.
Jest drogo i to nie ma co ukrywać. Jak ktoś jedzie autem to warto kupić spożywkę i piwko u nas.
Chleb tostowy 7-9 DKK, Piwko 0,5l 10-15 DKK, Woda mineralna 2 L 7-8 DKK. Uwaga kaucja za butelki plastik 3DKK i puszki małe 1 DKK, obok sklepów są automaty skupujące puste duńskie opakowania. W restauracyjkach: Kawa z kawałkiem ciasta ok 40 DKK, piwko 0,33l - 30 DKK, Herbata 15 DKK, fastfood w porcie Hasle 40-70 DKK., omlet z kawałekiem chleba w Cafe PIPI w Olsker 28 DKK .
6. W Svaneke byliśmy w wytwórni karmelków. Fajna sprawa, można zobaczyć cały proces wytwórczy, a jest on dość ciekawy. Na koniec panowie częstowali właśnie co wykonanymi karmelkami. Potem można było sobie podejść do pomieszczenia obok, gdzie można było sobie kupić karmelki. Cena 18 DKK/100g, jakby komuś zasmakowało to w Spar po 21 DKK 100g
7. Toalety za darmo, i co najważniejsze czysto i pachnąco.
8. Polecam wszelkiego rodzaju kościoły, wszystkie otwarte, można wejść odpocząć, hehe nawet toaleta czasami jest.
9. Rotundy piękne i bezpłatne oprócz w największej w Ostelars symbolicznie 10 DKK
10. Działający wiatrak w Arsdale między Svaneke i Nekso - 25 DKK polecam
11. Zamek w Hammershus, latarnia w HammerOde, wieża widokowa Rytterknage w lesie Almindingen - bezpłatne warto zobaczyć.
12. Kartka pocztowa 2,5 -3 DKK znaczek 8 DKK
13. Pamiątki.. 40 - 100 DKK
14. Tak informacyjnie. Stacji LPG na wyspie nie ma, trzeba zatankować np w Sassnitz 0,79 Eur/l
15. Noclegi w domku w Gudhjem
16. Campingi, dobrze przygotowane, w cenie ok 70 DKK-os + 10 DKK za namiot

Reasumując na 6 dni wydałem 900 DKK, + 100 PLN w polskim markecie na: szynki w plastrach ,mięsko na grilla,piwko, ryż,makaron parę słoików z pulpetami..

Jakby co pytajcie...


Miłego pobytu. Mick

Mena
# Napisano: 19 Lip 2011 12:46


Witajcie,
widzę,że wszyscy nieźle "obryci" w temacie, milutko. A ja mam pytanie innego rodzaju, mianowicie , chciałabym pojechać na tydzień , sama, o przepraszam z moim psem. Niekoniecznie w związku z tym chciałabym wynajmować domek. Bo koszta mnie zjedzą :') Jak to wygląda w przypadku wynajęcia kwatery/pokoju. No i oczywiście czy można zabrać psa? Ewentualnie rozważam kemping ale też to samo co z pobytem psa? Pozdrawiam i czekam na informację,
Mena

keiti78Zg
Użytkownik
# Napisano: 19 Lip 2011 12:53


W nexo na campignu za psa płaciło sie 10Dk za dzien, trzeba sprawdzac jakie campingi umozliwiają, co do kwater pewnie na tej samej zasadzie. Jak my bylismy w Nexo to troche czworonogów było, na długich smyczach przy campingach lub namiotach siedziały sobie, nie biegały luzno....

Mena
# Napisano: 20 Lip 2011 11:19


Dziękuję za informacje :") Szkoda mi tych "biedaków" na długich smyczach...no ale. Zawsze jest jakieś ale. Przeżyjemy i to!
Pozdrawiam,
Mena

zabiegowy
Użytkownik
# Napisano: 24 Lip 2011 20:51 | Edytowany przez: zabiegowy


mogę podac jeszcze parę cen z lipca
i tak
salami X-tra 250g (sklepy: dagli brugsen, super brugsen) - ok 8Kr na prawdę dobre mimo, ze opakowanie nie zachęca
bułki 12 sztuk (netto,dagli brugsen, super brugsen) około 12Kr
banany junior (sklepy: netto,dagli brugsen, super brugsen) -7sztk od 10-14KR
sok pomarańczowy Xtra 12Kr ale są promocje i można kupić taniej
ice tea w promocji ok 8KR
Kotlety rybne w nexo 12 Kr w allinge 15KR, pasta ziemniaczana ok100g nexo 12Kr allinge 24Kr w sklepach odpowiednio przy porcie, restauracji na uboczu miasta, na prawdę dobre polecam
makrela, śledź w hasle w wędzarni 30Kr
koncetrat pomarańczowy z którego powstaje 12ltr napoju -9KR nawet dobry

Anonimowy
# Napisano: 29 Lip 2011 13:40


W celu ograniczenia kosztów ja korzystam z http://www.couchsurfing.org/ To takie Allegro ale z noclegami. Idea jest taka że ten serwis skupia ludzi w różnym wieku którzy są otwarci na inne kultury i innych ludzi i goszczą u siebie w domu na kanapie (couch) za darmo w zamian za rewanż (choć nie zawsze). Profity to zaoszczędzone pieniądze na nocleg, nowi znajomi z całego świata. Osobiście jadę pod koniec sierpnia na 6 dni właśnie na czyjąś kanapę.
Pozdrawiam OLKA

Anonimowy
# Napisano: 12 Kwi 2012 16:16


A czy ktos ma bardziej aktualne (niż z 2009 roku) ceny za wynajem rowerów? Będe wdzięczna za informację.

Anonimowy
# Napisano: 7 Maj 2012 00:06


Stan na 02-05-2012. Ceny za rower to ok. 40 PLN/dobę

Anonimowy
# Napisano: 7 Maj 2012 00:23


Wlasnie wrocilem z Bornholmu. Bylem tam 02-05-2012 do 06-05-2012.
Mam same piekne przezycia. Wycieczka rowerowa. Spalismy w domku lub pod namiotem na campingach.
Piekna pogoda, temp. w dzien od 7 do 20 stopni. W nocy tez swietnie, bo od 0 do 7 - na to trzeba byc nieco cieplej przygotowanym. Piekne slonce, piekne zachmurzenie i piekny deszcz. Caly przeglad pogodowy w pigułce. Na morzu bujalo do 4 w skali B w drodze do Nexo i ponad polowie pasazerow wspolczuje (ja sie swietnie bawilem tym bujaniem i falami), a w drodze powrotnej delikatnie jak musniecie warg.
Wyjazd przepiekny, objechalismy wyspe robiac ok. 160 km by bikes. Myslalem, ze sie sharatam a jak widze, zadnego zmeczenia nie odczuwam. Trzeba to powtorzyc w przyszlym roku i wiecej jezdzic. Malo ludzi i to byla najmilsza rzecz na wyspie a jak sie spotkalo kogokolwiek to byly to wartosciowe spotkania.
Pozdrowienia dla BiA z Gdyni i naprawde silnej 10ki Hardcoru z miasta Łodzi, szacun specjalny dla chlopakow, ktorzy wracali z Kolobrzegu na motorach
I tak na koniec mysl moja, bo nie lubie pisac na forach: kiedy taki sposob bycia jaki reprezentuja autochtoni np. w Danii bedzie standardem w naszej RP? Kiedy, pytam?

Anonimowy
# Napisano: 8 Maj 2012 08:14


Musieliśmy płynąć razem. Ty się dobrze bawiłeś podczas rejsu ja niestety nie. Będąc przekonanym, że mnie nie dotyczy żadna choroba morska przed podróżą nic nie zażyłem....i to był największy błąd. Rejs tym stateczkiem przy takich falach to trauma. Moja żona ma na pewno takie same zdanie, no i jak napisał kolega jeszcze połowa statku. Sam pobyt rzeczywiście mega sympatyczny. Pogoda w maju całkiem przyzwoita, ba w zasadzie słońce ale warto wziąć tak czy siak coś cieplejszego ze sobą. Jak już setki ludzi pisało - wieje od morza konkretnie.
Kto potrzebuje ciszy i spokoju na kilka dni i do tego chce sobie pojeździć rowerkiem klimatycznymi okolicami - POLECAM. Koszty domku, promu do przeżycia, koszty codziennego życia dosyć spore, znaczy się drogo. Wyjście do sklepu (mówię o sieciówce) na "lekkie" zakupy - nabiał, pieczywo, sok itd. to wydatek minimum 100-150zł. Jedzenie w knajpach - drogie. Np. svanekeburger (zwykły hamburger) w przydrożnej budce w Svaneke - jedyne 33zł, piwko (sklep) 0,33 - 5-6zł.
Kończąc - ludzie mega sympatyczni, walory wizualne - bajka, generalnie warto. Troszkę przeszkadzają pustki na ulicach, wiem jest cisza i spokój ale jak tu poznać zwyczaje mieszkańców, ich samych?

Anonimowy
# Napisano: 15 Maj 2012 15:47


Witajcie,
Planuję tygodniowy lub dwutygodniowy rowerowy wypad na Bornholm (dwoje dorosłych + dziecko).
Interesują mnie aktualne ceny za osobę i namiot na kempingach i polach namiotowych.
Około 10 lat temu byłem na jednodniowej wycieczce rowerowej i pamiętam, że widzieliśmy gdzieniegdzie na polanach wyznaczone miejsca do obozowania za free. Czy nadal jest to praktykowane?
Wszelkie informacje i podpowiedzi mile widziane
Pozdrawiam
Seba

Łukasz
# Napisano: 15 Maj 2012 18:20


Camping od 65 do 72 koron za osobę, teraz namiot gratis, w sezonie 30 DKK, dolicz 110 koron za camping pass - to takie OC, ale koneiczne. Na dzień kosztuje 35 DKK, na rok 110. Pole namiotowe 20 DKK za osobę plus często 20 DKK za łazienkę - jednokrotne użycie, na kampingach masz łazienki, kuchnie, swietlice gratis. Nie ma już dzikich miejsc za free, jedynie tanie pola, albo kampingi.

Anonimowy
# Napisano: 15 Maj 2012 18:54


Dziękuję za szybką odpowiedź

. 1 . 2 . >>
Temat został zamknięty. Nie możesz tutaj odpowiadać.
 

© 2004-2024 BORNHOLM-OK.pl | Powered by miniBB | Nota prawna | Cookies

Kontakt z nami

Bornholm - Powrót do strony głównej