Domy wakacyjne w Polsce
Bornholm forum Bornholm forum Bornholm forum
Powrót do BORNHOLM-OK.pl [strona główna]
 | Forum | Rejestracja | Odpowiedz | Szukaj | Stat |
Bilety promowe Noclegi na Bornholmie Domy wakacyjne, hotele

Forum / Bornholm / Zupa rybna, przepis
Autor Wiadomość
radek
Użytkownik
# Napisano: 27 Sier 2012 16:38
Odpowiedz 


Witam,

Będąc na Bornholmie w te wakacje, jadłem przepyszną zupę rybną w wędzarni w Allinge.
Czy zna ktoś może przepisy na tę zupę bo córka strasznie mnie męczy ?

Łukasz
# Napisano: 30 Sier 2012 20:15
Odpowiedz 


Radek, podjadę na dniach do Allinge i wezmę dla Ciebie przepis, powiedz tylko, czy chodzi o tą wędzarnie przy porcie, czy masz jakąś inną na myśli, czy ten tzw. fish bar

Łukasz
# Napisano: 31 Sier 2012 17:16
Odpowiedz 


Radek, powiedz mi jeszcze proszę jaka cena za tą zupę była, bo mają 3 rodzaje:


1. z dorsza
2. z łososia
3. jak to nazwa mówi z ryb wszelakich

Łukasz
# Napisano: 31 Sier 2012 17:17
Odpowiedz 


aha, jedna z nich to taki niby rosół z dorsza lub z łososia na wywarze z warzyw, a nr 3 to rybna z warzywami

Łukasz
# Napisano: 31 Sier 2012 21:06
Odpowiedz 


Dobra, nie wiem, czy o ten lokal chodziło, ale mam 2 przepisy z Allinge - proporcje na garnek 3 - 4l dostałem

Bierzesz garnek, 100g masła na dno, smażysz na tym 2 małe pokrojone cebule. Dodajesz do tego następnie 2 litry wody. Wrzucasz pokrojoną w kostkę lub paski marchew, pokrojoną por, seler, całe 2 pietruszki, cukier, sól, pieprz, łyżeczka słodkiej papryki i gotujesz to, aż warzywa będą miękkie, wrzucasz następnie pokrojoną w kostkę rybę (biorą filet z łososia, obcinają ogon i brzegi i to wędruje do zupy, reszta idzie na wędzenie), dorzucają koncentrat pomidorowy lub sok z pomidorów z puszki i gotują jeszcze 30 min. Potem doprawiają do smaku. Czasami podobno niektórzy dodają śmietany lub zasmażki.

Druga knajpa.

Robią najpierw wywar z ryb (podobno idzie w ten wywar wszystko, poza wnętrznościami , znaczy całe tusze, resztki, głowy - koło 500g ryb na 2 litry wody plus marchew, seler, por, pietruszka, jakaś nać pietruszki itp.).
Dalej tak samo, czyli garnek, masło, dwie małe cebule, świeża bazylia i smażą to. Dorzucają kawałki pokrojonego w kostkę dorsza - koło 250g, sok z pomidorów, zalewają to 1.5 litra tego wcześniej przygotowanego wywaru i dalej gotują 15 min, dorzucają 100g krewetek koktajlowych, kolejne 15 min, przyprawiają i ... smacznego.

Przepis od mieszkańca Bornholmu, mojego znajomego

3 śledzie lub 3 flądry - wypatroszone z głowami :P, osobiście proponuję bez głów
kawałek wędzonego dorsza lub łososia (koło 150g)
4 marchewki
2 ząbki czosnku
1 seler
1 por
2 pietruszki
kilka średnich ziemniaków
sól, cukier, pieprz
masło - łyżka

Bierzesz to wszystko (poza wędzoną rybą, 1 marchewką i ziemniakami), wrzucasz do garnka 4l, zalewasz wodą, gotujesz 2h, wyjmujesz zawartość, zostawiasz sam wywar - powinno być koło 1.5 litra, wrzucasz do niego pokrojoną w kostkę marchewkę i pokrojone w kostkę ziemniaki, gotujesz to 20 min, dorzucasz pokrojoną w kostkę wędzoną rybę, gotujesz kolejne 10 min. Przyprawiasz, podaje się to z ciemnym chlebem.

Ostatnią wersję jadłem kilka razy osobiście - genialna

radek
Użytkownik
# Napisano: 1 Wrz 2012 09:46
Odpowiedz 


witam,

wielkie dzięki za przepisy i za zadanie sobie tyle trudu.
córka z żoną przesyłają wielkie podziękowania

a zupę tą jedliśmy w restauracji na prawo od portu patrząc w stronę morza. była ona w menu szwedzkiego stołu, który kosztował ok 175 koron.

jeszcze raz dzięki za przepisy. zaczynamy je wdrażać i dam znać co nam z nich wyszło.

pozdrawiam radek

Łukasz
# Napisano: 1 Wrz 2012 17:21
Odpowiedz 


Czekam na opinię

Dunka
Użytkownik
# Napisano: 15 Sier 2016 19:09
Odpowiedz 


Myślę, że w takiej zupie najlepiej sprawdziłby się dorsz bałtycki, dlatego warto się w niego zaopatrzyć. Świeżą rybę tego gatunku można dostać od ręki np. w każdym dobrym sklepie rybnym.

Twoja wypowiedź
Pogrubienie  Kursywa  Podkreślenie  Wstaw zdjęcie  Wstaw link  Film z YouTube  Zmień kolor tekstu  :) ;) :up: :down: :confused :cool: :mad: :sad: :shame: :smirk: :tongue: 

Przykład: klikając ikonkę: Pogrubienie w okienku powyżej pojawia się znaczniki: [b][/b], pisząc: [b]bornholm[/b] uzyskasz wynik bornholm.

» Użytkownik: 
» Hasło: 

Możesz wpisać swoje imię lub nick w polu "Użytkownik" bez podawania Hasła, wtedy wprowadzone imię lub nick wyświetli się przy Twojej wiadomości.
Pamiętaj aby podpisywać swoje wypowiedzi, nie pozostawaj Anonimowy.
 

© 2004-2024 BORNHOLM-OK.pl | Powered by miniBB | Nota prawna | Cookies

Kontakt z nami

Bornholm - Powrót do strony głównej