Aakirkeby

Aakirkeby

Największe miasto położone w środkowej części wyspy. W średniowieczu pełniło funkcję stolicy Bornholmu jednak z czasem traciło na znaczeniu - w połowie XVIII w. do szybko rozwijającego się Rønne przeniesiono sąd bornholmski i miasto przejęło wszystkie funkcje administracyjne wyspy.

Gdy w 1901 r. na Bornholmie uruchomiono kolej wąskotorową Aakirkeby otrzymało połączenie kolejowe z Rønne i Nexø.

Aakirkeby: NaturBornholm
Aakirkeby

Aakirkeby

Aakirkeby zwane jest "miastem kwiatów" ze względu na organizowane tu targi kwiatów. W kwiatach tonie niemal całe miasto - rosną one na miejskich klombach, w przydomowych ogrodach - tworząc fantastyczną paletę barw.

Aakirkeby
Aakirkeby

Warto zobaczyć

Kościół

Najważniejszym miejscem w Aakirkeby jest kościół w stylu romańskim Aa kirke. Kościół ten posiada charakterystyczną podwójną wieżę, a wewnątrz obejrzeć można romańską chrzcielnicę oraz renesansowy ołtarz.

Kościół

Kościół Rosenkranskirke (Kościół Różańca Świętego) - jedyny na wyspie kościół katolicki, msze odprawiane są w języku duńskim i niemieckim. (Gregersgade 12)

Mapa

Mapa w kształcie Bornholmu, którą ułożono ze skał tworzących skorupę wyspy - mozaikę obejrzeć można na rynku w Aakirkeby.

Bornholms Automobilmuseum

Dla pasjonatów motoryzacji z pewnością atrakcją będzie Bornholms Automobilmuseum - pośród eksponatów m.in. Rolls-Royce, Harley Davidson a także Fiat 125p - muzeum mieści się przy Grammegadsvej 1.

NaturBornholm

NaturBornholm nowoczesny obiekt, w którym poznać można historię naturalną Bornholmu, florę i faunę wyspy. Szczególnie polecane dla dzieci, ponieważ większość wystaw ma charakter edukacyjny i multimedialny. Także teren wokół centrum zasługuje na wzmiankę, szczególnie granica geologiczna Tornquista-Teisseyer'a - jest ona w tym miejscu bardzo dobrze widoczna, to jedyne takie miejsce w Europie. Najprawdopodobniej tarcia w strukturze geologicznej Tornquista-Teisseyer'a spowodowały odczuwalne w Szwecji trzęsienie ziemi, które miało miejsce 16 grudnia 2008 roku. (Grønningen 30)

Okolice Aakirkeby

Kościół Peders kirke

Pedersker - mała osada, w której obejrzeć można romański kościół Peders kirke oraz wiatrak typu holenderskiego z 1847 r. Na farmie Grubbegård utworzono muzeum ciągników, pojazdów i silników (Traktor- og Motor Museum) - gdzie eksponatami są m.in. stare ciągniki, motory i silniki.

Jak dojechać:

Pedersker leży 8 km na południe od Aakirkeby

Najstarszy na Bornholmie młyn wodny

Slusegård - mała miejscowość położona na 55° szerokości geograficznej północnej i 15° długości geograficznej wschodniej, czas słoneczny pokrywa się tu z czasem zegarowym. Miejsce to oznaczono kamiennym blokiem wbudowanym w ziemię. W pobliżu tego miejsca znajduje się najstarszy na Bornholmie młyn wodny - wybudowany ok. 1800 roku.

Jak dojechać:

Trasa rowerowa Svaneke - Rønne (Trasa C)

Dolina Echa - Ekkodalen

Almindingen - kompleks leśny położony w środkowej części wyspy, zajmuje powierzchnię 2400 ha. Pierwotna forma lasu została wycięta, ponieważ drewno było jedynym dostępnym na wyspie materiałem opałowym. W 1800 roku rozpoczęto jego powtórne zalesianie - po tym jak teren ogrodzono 8 km murem ochronnym. Almindingen stanowi największe skupisko jezior na wyspie, największe z nich to Bastemose. Najwyższy punkt wyspy - wzniesienie Rytterknægten - również znajduje się w Almindingen. Jego wysokość to "aż" 162 m n.p.m. - trzecia wysokość w całej Danii. Na szczycie Rytterknægten wybudowano Wieże Królewską, do której w latach późniejszych dobudowano balkon i z niego podziwiać można panoramę Bornholmu.

Jak dojechać:

Trasa Rønne - Gudhjem (Trasa E) lub Rønne - Arsdale (Trasa F)

Mury obronne warowni Lilleborg

Na pewno do największych atrakcji Almindingen i Bornholmu należy tzw. Dolina Echa czyli Ekkodalen to dobrze zachowana dolina szczelinowa, w której każdy nawet najbardziej cichy dźwięk niesie się echem wśród skał. Obok doliny znajduje się duży parking gdzie można zaparkować samochód lub rower. Do ciekawszych miejsc lasu Almindingen należą mury obronne dwóch leśnych warowni Gamleborg i Lilleborg. Pierwszą warownię wybudowali wikingowie, a druga należała do króla Danii. W Almindingen wytyczono trzy piesze szlaki dzięki którym turyści poznać mogą zakątki tajemniczego lasu.

Jak dojechać:

Trasa Rønne - Gudhjem (Trasa E) lub Rønne - Arsdale (Trasa F)

Info

Foto Zdjęcia z Bornholmu OTWÓRZ
Forum Forum o Bornholmie OTWÓRZ
Informacja turystyczna Sydbornholms Turistbureau, Hans Romersvej 1
Parking Strefa parkingowa w centrum miasta
Wypożyczalnie rowerów Aakirkeby Cykler, Storegade 21, Aakirkeby
Kemping Aakirkeby Camping, Haregade 23, Aakirkeby
Tanie pola namiotowe Lejrplads Lille Gadegård, Jesper Paulsen, Sondre Landevej 63, Pedersker
Mapka wyspy Mapka Bornholmu do druku OTWÓRZ
Imprezy Kalendarz imprez OTWÓRZ

Poznaj miasta: