Aktywny wypoczynek

Aktywny wypoczynek

Sport, aktywność na świeżym powietrzu. Wędrówki lub jazda rowerem. I jeszcze więcej, na Bornholmie znajdziesz sporo miejsc i atrakcji, które sprzyjają aktywnym wakacjom. Bornholm to nie miejsce gdzie znajdziesz nudę, na tej wyspie nie da się nudzić.

Aktywne wakacje na Bornholmie. Poznaj co, pokrótce ma do zaoferowania Bornholm szukającym aktywnego wypoczynku.Rowerem po Bornholmie

Rowerem po Bornholmie

Idealny przepis na Bornholm to – Aktywny wypoczynek na rowerze. Doskonale poprowadzone trasy rowerowe zachęcają do odkrywania zakątków wyspy właśnie na rowerze. Szlaki rowerowe to głównie ścieżki szutrowe, leśne oraz o nawierzchni asfaltowej. Wszystko dokładnie oznakowane i opisane.

Więcej informacji znajdziesz w zakładce – Rower i Trasy rowerowe.

Wędrówki piesze

Wędrówki piesze

Doskonałym pomysłem na spędzenie aktywnego tygodnia na Bornholmie może być piesza wędrówka dookoła wyspy. Dla amatorów takiego rozwiązania przygotowano szlaki piesze oznakowane tablicami z symbolem maszerującego "ludzika" z napisem: Kyststi (ścieżka nad morzem). Prawie 150 km trasy poprowadzono przez najbardziej malownicze zakątki wybrzeża Bornholmu. Krajobraz zmienia się jak w kalejdoskopie: południe wyspy to szerokie, piaszczyste plaże, a północny kraniec to fantastyczne skalne wybrzeże, o które rozbijają się morskie fale.

Piesze szlaki są cały czas rozwijane i utworzono nową 67-kilometrową trasę prowadząca z południa (Arsdale) na północ (okolice Hammeren). Całość jest oznaczona, po drodze przygotowano bazę noclegową: shelters i tanie pola namiotowe na których można nocować z własnym namiotem.

Rolki

Rolki

Dużą popularnością zarówno wśród mieszkańców jak i turystów cieszą się rolki. Jazda na rolkach niestety jest możliwa jedynie po drogach asfaltowych, ale i takich jest na Bornholmie sporo. Każdego roku w połowie sierpnia organizowany jest wyścig na rolkach Bornholm Rundt.

Windsurfing

Windsurfing

Najlepsze odcinki wybrzeża do uprawiania windsurfingu (ze względu na płaskie, piaszczyste dno morza i silnie wiejące w tej okolicy wiatry) to okolice Balki i Dueodde. W Balce spotkać można instruktorów windsurfingu, organizują oni kursy zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci.

Bardzo popularny w ostatnich latach stał się kitesurfing (nazywany też kiteboardingiem). Jest to odmiana windsurfingu, jednak zasadnicza różnica polega na tym, że surfer zamiast żaglem, manewruje za pomocą linek latawcem-paralotnią (linki mają długość ok. dwudziestu metrów). Jest to bardzo widowiskowa dyscyplina bo surfer - w zależności od siły wiatru - może unieść się nad falami na wysokość nawet kilkunastu metrów.

Nurkowanie

Nurkowanie

Wody morskie wokół Bornholmu charakteryzują się dużą przejrzystością, dzięki czemu nurkowanie w wodach Bałtyku graniczących z wyspą jest fantastyczną przygodą i okazją do podwodnej eksploracji m.in. wraków. Odpowiednie dla siebie miejsce do nurkowania znajdą na Bornholmie zarówno początkujący jak i profesjonaliści. Dno wokół wyspy jest zróżnicowane - od poszarpanego skalistego ze wschodniej strony, po łagodne, piaszczyste po stronie południowej.

Wędkarstwo

Wędkarstwo i trolling

Bodajże największą atrakcją wędkarską na Bornholmie są połowy ryb łososiowatych. Sezon połowów troci to wiosna, jesień i zima, podpływają one wtedy na odległość rzutu spinningiem. Jedynie w pełni sezonu letniego trocie nie wpływają na wody przybrzeżne. W kwietniu organizowany jest "Dzień troci".

Możliwe jest również wypłynięcie w morze na kutrze rybackim i łowienie dorszy.

Bornholm znany jest również jako miejsce gdzie uprawia się trolling - organizowane są nawet zawody trollingowe. Ten rodzaj połowów wymaga doświadczenia i odpowiedniego sprzętu. W ośrodkach trollingowych Bornholmu wynająć można specjalistyczną łódź oraz przewodnika.

Ośrodki trollingowe na Bornholmie:

  • Melsted - Melsted Trollingcenter
  • Listed - Listed Trolling
  • Nexø - Bornholms Trolling & Marine Center

Na wyspie można łowić z brzegu morskiego (nie wolno wędkować w odległości mniejszej niż 500 m od ujścia strumienia do morza). Doskonałe miejsca do połowów z brzegu morza to miejscowości Arnager i Snogebæk.

Aby móc wędkować na Bornholmie konieczne jest posiadanie licencji. Można ją nabyć w informacjach turystycznych lub na niektórych kempingach.

Golf

Golf

Skaliste i pofałdowane tereny na których położone są pola golfowe kuszą miłośników tej dyscypliny. Stanowią one nie lada wyzwanie dla umiejętności zawodników.

W sierpniu organizowany jest na wyspie turniej golfowy Bornholm Open. Zjeżdżają się na niego nie tylko Duńczycy, którzy uwielbiają ten sport, ale także znaczna grupa turystów z innych krajów.

Na Bornholmie znajdują się trzy osiemnastodołkowe pola golfowe o różnym stopniu trudności i różnym ukształtowaniu terenu, na którym są położone. Przy polach golfowych utworzono wypożyczalnie w których wypożyczyć można kompletny sprzęt golfowy.

  • Bornholm's Golf Club - Rønne
  • Nordbornholms Golf Club - Rø
  • Nexø Golf Club - Dueodde

Info

Centrum Nurkowania Dykkergaarden Bornholm OTWÓRZ
Ośrodek trollingowy Melsted Trollingcenter OTWÓRZ
Ośrodek trollingowy Listed Trolling -
Pole golfowe Bornholms Golf Club - Rønne OTWÓRZ
Pole golfowe Nordbornholms Golf Club - Rø OTWÓRZ
Pole golfowe Nexø Golf Club - Dueodde OTWÓRZ
Foto Zdjęcia z Bornholmu OTWÓRZ
Forum Forum o Bornholmie OTWÓRZ
Imprezy Kalendarz imprez OTWÓRZ

Aktywnie na Bornholmie: