Allinge-Sandvig

Allinge-Sandvig

Główne centrum turystyczne wyspy tworzą dwa połączone ze sobą miasta Allinge i Sandvig. Strome ściany klifów wpadające do błękitnego morza, ruiny zamku Hammershus i wrzosowiska na Hammeren to tylko kilka atutów tego miejsca.

W lipcu Allinge zmienia się w miasto pełne muzyki jazzowej, odbywa się wtedy Festival Jazzowy, w kawiarniach, restauracjach, w plenerze czy na pokładach stateczków wycieczkowych - wszędzie tam słychać muzykę. Początkowo były to miasteczka typowo rybackie, jeszcze w średniowieczu w Allinge wybudowano małą przystań rybacką, którą z czasem rozbudowano.

Allinge-Sandvig
Allinge-Sandvig: zegar

Allinge-Sandvig

Wokół portu który powstał zaczęli osiedlać się pierwsi mieszkańcy. W wieku XIX w okolicy utworzono kamieniołomy - Moseløkken - w których wydobywano granit. Działa tam muzeum, w którym można m.in. obejrzeć narzędzia służące do wydobywania i obróbki granitu oraz proces wydobywczy.

Pod koniec wieku XIX na Bornholm zaczęli przyjeżdżać turyści, a ich głównym celem były miejscowości na północy wyspy Allinge i Sandvig. Wzmożony ruch turystyczny przyczynił się do powstania w tych miastach wielu hoteli, pensjonatów a także campingów oraz całej sieci restauracji i kawiarni gdzie można przyjemnie spędzić czas z rodziną czy z przyjaciółmi.

Allinge-Sandvig
Allinge-Sandvig

Warto zobaczyć

Rynek

Kameralny rynek, z ratuszem, który powstał w XVII wieku.

Kościół

Kościół Allinge Kirke, wybudowano go prawdopodobnie ok. 1550 roku. Kościół przez lata przeszedł wiele modernizacji, wygląd jaki możemy teraz podziwiać to efekt ostatniej przebudowy w 1896 roku. Zegarmistrz, który zbudował kościelny zegar zrobił psikusa i stworzył zegar różniący się od tych które są nam dobrze znane, ale na czym polega różnica o tym każdy musi sam się przekonać.

Rzeźba

Przy kościele stoi mały, ale niezmiernie piękna rzeźba "Metamorfoza", warto zatrzymać się przy niej na chwilkę i zastanowić się nad upływającym czasem i kruchością życia.

Wędzarnia

Wędzarnia w Allinge - jedna z bardziej popularnych i lubianych przez turystów wędzarni na wyspie. W sezonie letnim w wędzarni organizowane są koncerty.

Plaże

Plaże w Sandvig to bez wątpienia miejsce jakim może szczycić się okolica. Sama nazwa osady pochodzi od wyrazu sand - piasek. W pobliżu znajduje się kemping, sklepy oraz restauracje.

Madsebakke Helleristninger

Madsebakke Helleristninger - największy zbiór rytów naskalnych w Danii, przedstawiają one m.in. łodzie i stopy. (do malowideł prowadzą drogowskazy, które znajdują się przy Strandvejen)

BornholmExpress

Z portu w Allinge w sezonie letnim wypływa szybki statek BornholmExpress, który przewozi pasażerów na wyspę Christiansø.

Domen

Domen Allinge

Domen to kolejny element spójnej architektonicznej wizji rozwoju Bornholmu. Budynek ma nietypowy kształt - wygląda jak otwierająca się kula. W pierwszej lokalizacji stała dokładnie na wprost miejsca, które zajmuje teraz, ale w związku z planami na jej wykorzystanie przeniesiono ją nad brzeg morza, co spowodowało dodatkowe prace nad wzmocnieniem konstrukcji oraz okien. Budynek wygląda niesamowicie na tle nieba i błękitu morza. Drewniany szkielet zbudowano z drewna daglezji oraz z różnych rodzajów drewna pozyskanych w drodze recyklingu. Kopuła ma 212 m2 i 8 m wysokości, w środku jest sala przeznaczona dla 150 osób. Budynek będzie pełnił docelowo funkcję w czasie corocznych spotkań z duńskimi politykami - Folkemodet. Odbywają się one na Bornholmie cyklicznie, w czerwcu.

Okolice Allinge-Sandvig

Ols kirke

Olsker - miejscowość odwiedzana przez "poszukiwaczy skarbów" ze względu na duże sklepy ze starociami ulokowane przy głównej ulicy miasta. W Olsker stoi także kościół-rotunda, wybudowany podobnie jak 3 pozostałe ok. roku 1150. Początkowo kościół pełnił rolę budowli obronnej - na ostatniej kondygnacji mieścił sę punkt obserwacyjny skąd śledzono poczynania wroga, piętro środkowe to spichlerz, na dolnym poziomie była kapliczka. Piętra łączyły wąskie strome schody, które miały utrudniać atak.

Jak dojechać:

Trasa rowerowa Aakirkeby - Allinge

Salomons Kapel

Hammeren - najdalej wysunięty północny kraniec wyspy. Tłumnie odwiedzany przez turystów, którzy zachwycają się wspaniałymi widokami. Granicą pomiędzy Hammerem a resztą wyspy jest polodowcowe jezioro - Hammerso. Poprzez Hammerem (inna nazwa Hammerknuden) poprowadzono szlak turystyczny, który oplata cały masyw. Za początek można uznać ścieżkę prowadzącą od kempingu w Sandvig (Sandvig Familiecamping). W sierpniu wzdłuż masywu rozciągają się wrzosowiska. Spacerując wytyczoną ścieżką obejrzeć można m.in. Hammerode Fyr - latarnię morską wybudowaną w 1895 roku, kolejną latarnię - Hammer Fyr (wybudowana w 1872 roku), ruiny świątyni Salomons Kapel - wzniesiono ją w XIV wieku z polecenia arcybiskupa Lund.

Jak dojechać:

Trasa rowerowa Rønne - Allinge (Trasa A). Wędrówkę po Hammeren najlepiej rozpocząć od kampingu Sandvig Familiecamping w Sandvig

Hammershus

Hammershus - największe w Skandynawii ruiny średniowiecznego zamku, budowę rozpoczęto w pierwszej połowie XIII wieku. Zamek usytuowany jest na wysokiej skale (74 m n.p.m.) co miało utrudniać atak od strony morza. Ruiny zachowały się w dobrym stanie jednak niewiele budynków zachowało się w całości. Od ruin poprowadzono ścieżkę, która prowadzi na skalny taras, stamtąd podziwiać można w całej okazałości formacje skalne zwane Lwie Głowy (Løvehovederne). Warto zajrzeć do przyzamkowego muzeum, które otwarto na nowo w roku 2018, jednak nijak się ma do dawnego budynku w którym można było obejrzeć makietę zamku - teraz to niesamowita budowla wkomponowana w naturalny krajobraz wyspy.

Jak dojechać:

Trasa rowerowa Rønne - Allinge (Trasa A)

Widok z portu w Vang

Vang urocza wioska, której głównym punktem jest port. Vang to punkt wypadowy na Jons Kapel (wysoka skała z której mnich Jon próbował nawracać niewiernych Bornholmczyków) i na Ringebakkerne czyli obszar na którym znajduje się kamieniołom granitu. Część odkrywek kamieniołomu objeto ochroną. Przez Ringebakkerne prowadzi szlak turystyczny. Spacerując nim obejrzeć można młyn wodny (vandmølle) w Vang, szlak poprowadzony jest wzdłuż wybrzeża ścieżką ratunkową - to stąd dawniej patrole z latarniami ostrzegały w czasie mgły statki przed wpłynięciem na skały.

Jak dojechać:

Trasa rowerowa Rønne - Allinge (Trasa A)

Tejn - nadmorska miejscowość, w której działa stocznia a w niej remontowane są kutry rybackie, coraz częściej trafiają do niej także luksusowe łodzie jachtowe.

Jak dojechać:

Trasa rowerowa Allinge - Svaneke (Trasa B)

Info

Foto Zdjęcia z Bornholmu OTWÓRZ
Forum Forum o Bornholmie OTWÓRZ
Informacja turystyczna Bornholms Turistinformation, Sverigesvej 11, Allinge
Parking Strefa parkingowa mieści się na rynku, w centrum miasteczka
Wypożyczalnie rowerów Sandvig Cykeludlejning, Strandvejen 121, Sandvig
Kemping Lyngholt Familiecamping, Borrelyngvej 43, Allinge
Kemping Sandvig Familiecamping, Sandlinien 5, Allinge
Schroniska młodzieżowe Danhostel Sandvig, Langebjergvej 12, Allinge
Tanie pola namiotowe Lejrplads Egeløkke, Ejer Jytte i Hans Henrik Krak, Moseløkkevej 5, Allinge
Mapka wyspy Mapka Bornholmu do druku OTWÓRZ
Imprezy Kalendarz imprez OTWÓRZ

Poznaj miasta: