Hasle

Hasle

Prawa miejskie Hasle otrzymało w XVI wieku. Jednym z najważniejszych wydarzeń w historii miasta było powstanie przeciwko Szwedem, którego Hasle było głównym punktem - bohaterskich powstańców upamiętnia kamienna tablica, która znajduje się na rynku w Hasle. Najbardziej znani powstańcy to Jens Kofoed, Pedser Olsen i Povl Anker - na cześć tego ostatniego bornholmski przewoźnik nazwał jeden ze swoich promów.

Hasle posiada zabudowę podobną do innych miasteczek na wyspie: kolorowe, niskie domki, wąskie uliczki. Ważnym miejscem miasta jest port, ale to co pierwsze przyciąga wzrok to nie wspaniałe jachty cumujące w dokach, ale rząd nowoczesnych, piętrowych budynków usytuowanych przy samej marinie - te nowoczesne budynki to prywatne mieszkania majętnych turystów i apartamenty przeznaczone na wynajem. Stały się one kością niezgody pomiędzy władzami a mieszkańcami - każdy miał swoje racje, jednak zwyciężyła wizja dopływu gotówki do kasy miasta. Czy budowle te rzeczywiście szpecą krajobraz - to już każdy musi sam ocenić.

Hasle: w porcie
Hasle: uliczka

Hasle

Port początkowo miał charakter typowo rybacki, po rozbudowie cumowały w nim także jednostki wożące towary rolne i przemysłowe.

Jednak najbardziej charakterystyczne dla Hasle są białe kominy wędzarni widoczne już przy wjeździe do miasteczka. Wędzarnia w Hasle jest największym tego typu kompleksem na wyspie - w jednym z budynków można poznać historię rybołówstwa bornholmskiego, w kolejnym przyjrzeć się procesowi wędzenia, a na końcu spróbować świeżo wędzonego śledzia, najlepiej popijając złocistym trunkiem. Dodatkowo wędzarnia usytuowana jest na wysokiej skarpie, nad samym morzem - widok błękitnego morza wzmaga apetyt a specjały wędzarni skuteczne go zaspokajają. (Søndre Bæk 16-20)

W okolicy Hasle są piękne, piaszczyste plaże.

Hasle: wędzarnia
Hasle: wędzarnia

Warto zobaczyć

Kościół

Kościół w Hasle - zabytkowa budowla z ok. 1460 roku, wewnątrz obejrzeć można bogato zdobiony ołtarz z ok. 1510 roku, a na cmentarzu przy kościele stoi niemal 2-metrowy kamień runiczny.

Wystawa

Wystawę poświęconą Vilhelmowi Heroldowi - jednemu z najbardziej znanych duńskich śpiewaków operowych. Wystawa mieści się przy ulicy Kikegade 6, budynku biblioteki miejskiej.

Rynek

Malowniczy rynek miasta na którym postawiono tablicę upamiętniającą bohaterów powstania przeciwko Szwedom.

Kąpielisko

Hasle kąpielisko

Pływające kąpielisko w Hasle. Projekt jest, imponujący, betonowa konstrukcja idealnie wkomponowana w portowy krajobraz. Wydzielono dwa niewielkie baseny, dookoła obudowane drewnianymi dywanami, które mają zachęcać do wypoczynku. Drewniane schody na różnych poziomach oraz zwieńczenie konstrukcji schodami o długości 7 m, które kończą się kilka metrów nad poziomem wody - są też doskonałym miejscem by podziwiać zachodzące, nad Hasle, słońce. Pływające kąpielisko połączone jest z nabrzeżem 25-metrową pływającą promenadą, która prowadzi do przebieralni i łazienek. Co ciekawe w budynku jest również sauna. Całość zbudowano z drewna Azobe pochodzącego z Afryki, a charakteryzuje je duża wytrzymałość na trudne warunki morskie oraz walory estetyczne.

Okolice Hasle

Kultippen

Kultippen - hałdy powstałe w wyniku usypywania materiału skalnego z kopalni węgla, która znajdowała się w pobliżu (teraz jezioro Rubinso). Na szczycie hałd ustawiono wagoniki, które pracowały w kopalni węgla. Warto znaleźć to miejsce także ze względu na walory estetyczne - widok z hałd na morze i daleki horyzont jest niezapomniany.

Jak dojechać:

Trasa Rønne - Hasle (dojazd od Glasværksvej)

Jezioro Rubinsø - sztuczne jeziorko w miejscu gdzie dawniej była kopalnia węgla. Były one eksploatowane do końca II wojny światowej, potem wyrobisko zaczęło napełniać się wodą i tak powstało jeziorko o pięknej nazwie - Rubinowe - swoja nazwę zawdzięcza specyficznej barwie wody.

Jak dojechać:

Jeziorko znajduje się ok. 1 km na południe od Hasle (Trasa A)

Jeziora Safrisø i Smaragdsø - podobnie jak Rubinsø jeziorka te swoje powstanie i niezwykłe nazwy, zawdzięczają nieczynnym odkrywkom węgla i gliny - woda w wyrobiskach ma piękne barwy.

Jak dojechać:

Jeziorka znajdują się ok. 1 km na południe od Hasle (Trasa A)

Klemensker - miasto znane przede wszystkim smakoszom sera pleśniowego Sct. Clemens Danablu bo właśnie w miejscowej mleczarni jest on produkowany. Oprócz sera w Bornholms Andelsmejeri powstają ekologiczne produkty takie jak: jogurt, mleko, żółty ser.

Jak dojechać:

Trasa rowerowa Rønne - Helligdommen (Trasa D)

Helligpeder i Teglkås - małe osady rybackie, położone ok. 3 km na północ od Hasle. Ze względu na specyficzny klimat powinny być jednym z najważniejszych miejsc wartych odwiedzenia dla każdego turysty. Przydomowe wędzarnia w Helligpeder są prawdopodobnie najstarsze na wyspie.

Jak dojechać:

Warto skorzystać ze szlaku turystycznego wiodącego wzdłuż malowniczego klifowego wybrzeża z Teglkås do Jons Kapel (trasa ma ok. 1 km).

Jons Kapel - Kaplica Jona - to skała, z której mnich Jon przemawiał do Bornholmczyków i nawracał ich na chrześcijaństwo - tak mówi legenda. Warto jednak zejść po 108 drewnianych schodkach, wspiąć się na skałę i podziwiać widoki.

Jak dojechać:

Miejscowości położone są w odległości ok. 3 km od Hasle, trasa rowerowa Rønne - Allinge (Trasa A)

Rutsker to najwyżej położona miejscowość Bornholmu. Na wzniesieniu 130 m n.p.m. wybudowano ok. 1200 roku romański kościół Ruts kirke. Pastorem w tym kościele był jeden z uczestników powstania w Hasle - Povl Anker.

Jak dojechać:

Droga Hasle - Rutsker

Info

Foto Zdjęcia z Bornholmu OTWÓRZ
Forum Forum o Bornholmie OTWÓRZ
Informacja turystyczna Hasle Turistbureau, Havnegade 1
Parking Strefa parkingowa znajduje się w centralnej części miasteczka
Wypożyczalnie rowerów Hasle Feriepark, H.C. Sierstedsvej 2
Kemping Hasle Familiecamping, Fælldevej 30, Hasle
Schroniska młodzieżowe Hasle Vandrerhjem, Fælledvej 28, Hasle
Tanie pola namiotowe Jens-Erik Larsen, Skraedderbakkevejen 2, Rønne
Mapka wyspy Mapka Bornholmu do druku OTWÓRZ
Imprezy Kalendarz imprez OTWÓRZ

Poznaj miasta: