Miasta na Bornholmie

Miasta na Bornholmie

Ważniejsze miasta Bornholmu zlokalizowane są wzdłuż linii brzegowej. Wyjątek stanowi miasto Aakirkeby, które położone jest w głębi wyspy, w jej południowej części. Wszystkie te ośrodki to miasta portowe, łączenie z Aakirkeby, które dawniej swój port posiadało na południe od miasta, w obecnym Boderne. Miasteczka potrafią zauroczyć swoim charakterem, klimatem, klasyczną zabudową.

Uliczki i zakamarki zapraszają do spacerów, cukiernie by je odwiedzić a drewniane ławeczki by usiąść na nich i chwilę poobserwować spokojną okolicę.

Obecnie w każdym z miast Bornholmu, tym mniejszym i tym większym, główną rolę odgrywa turystyka. Kempingi, hotele i okoliczna lokalizacja tanich pól namiotowych sprzyja wypoczynkowi. W każdym z tych miejsc można się zatrzymać i wyruszyć na zwiedzanie, a każde z tych miejsc warte jest poznania.

Miasta skomunikowane są ze sobą drogą lokalną o oznaczeniu 158 oraz 159, dodatkowo dwa najważniejsze miasta Rønne i Nexø drogą krajową o oznaczeniu 38. Drogi bezpłatne, pozbawione tuneli oraz większych mostów. Po całej wyspie poruszać się można samochodami rowerami oraz komunikacją autobusową BAT.

Miasta połączone są ze sobą siecią ścieżek rowerowych, które w większości zastąpiły dawne torowiska kolejki wąskotorowej. Ścieżki rowerowe okalają Bornholm oraz tworzą swoistą pajęczynę wewnątrz wyspy. Nawierzchnia ścieżek to głównie asfalt, utwardzony dukt leśny lub szuter. Dokładne oznakowanie tras rowerowych, infrastruktura parkingów leśnych, miejsc postoju oraz toalet sprzyja turystyce rowerowej.

Ronne
Hasle
Allinge-Sandvig
Gudhjem
Svaneke
Nexø

Główne miasto wyspy, Rønne, uważane jest za stolicę Bornholmu. Miasto położone jest na południowo-zachodnim, wysokim granitowym brzegu wyspy. W Rønne znajduje się główny port, obsługujący ruch pasażerski i towarowy. To tutaj zawijają duże statki wycieczkowe oraz promy morskie z Sassnitz i Ystad. Niedaleko portu znajdują się biura duńskiego przewoźnika promowego oraz siedziba Bornholmskiej Informacji Turystycznej.

Rønne

Dla większości turystów odwiedzających wyspę, to w tym mieście zaczyna się przygoda z Bornholmem. W Rønne jest największy port do którego przypływają jednostki pasażerskie z Niemiec, z Danii i Szwecji. Rønne jest największym miastem wyspy i centrum administracyjnym oraz kulturalnym. Pierwsze kroki po opuszczeniu pokładu promu warto skierować ku informacji turystycznej. A później dalej, ku przygodzie!

Więcej informacji

Hasle

To miasto, które słynie z największego na wyspie kompleksu wędzarni ryb. Jest to również miasto portowe, chociaż kilka lat temu port zmienił swój charakter i teraz jest również miejscem, gdzie znajdują się stylowe apartamenty wakacyjne z widokiem na morze. W pobliżu miasta znajdują się piaszczyste plaże i ścieżki rowerowe prowadzące dalej ku północnemu krańcowi wyspy.

Więcej informacji

Allinge-Sandvig

Dwie malownicze, połączone ze sobą miejscowości. Obie mają dostęp do portów, które służą głównie do przyjmowania niewielkich jednostek. Port w Allinge obsługuje połączenie na archipelag wysp Ertholmene. Miasteczka łączy niezwykle urokliwa ścieżka rowerowa, która prowadzi dalej na północ w kierunku ruin zamku Hammershus.

Więcej informacji

Gudhjem

Nazywane miastem artystów, najpiękniejsza miejscowość na wyspie. Czym sobie zasłużyła na takie miano? Na pewno usytuowaniem u stóp wzgórza Bakul, bo dzięki temu na miasto można spojrzeć z góry. A czy może być piękniejszy widok niż błękit nieba połączony z głębokim granatowym kolorem morza, kolorowymi ścianami i pomarańczowymi dachami maleńkich domków? Pewnie może, ale na Bornholmie nic nie przebije tego widoku.

Więcej informacji

Svaneke

Miasteczko na wschodnim brzegu wyspy. Urokliwe uliczki zachęcają do spacerów. Już przy porcie czeka na turystów atrakcja głównie kulinarna bo wędzarnia ryb. W mieście znajduje jedyny na wyspie browar, manufaktura landrynek oraz cukierków z lukrecji. Oprócz tego miniaturowa huta szkła, sklepiki z pamiątkami, rękodziełem czy pchli targ, który odbywa się na rynku co tydzień. Przejażdżkę po miasteczku zapewni tramwaj konny oznaczony numerem 1.

Więcej informacji

Nexø

Kiedyś jedno z najważniejszych miast na wyspie, teraz trochę straciło na znaczeniu. Jednak w sezonie wakacyjnym miasto odżywa głownie dzięki turystom, którzy przybywają na wyspę promem z Polski lub Niemiec. Od lat 90 w Nexø w miejscowej Spiritfabrik produkowany jest akvavit w 3 smakach o niezmienionej recepturze. Atrakcją wartą odwiedzin jest Park Motyli oraz Muzeum Kolei Bornholmskiej. Około 3 km od Nexø zaczynają się najpiękniejsze plaże wyspy.

Więcej informacji

Aakirkeby

Miasto położone w centralnej części wyspy. Jednak jak większość miejscowości na Bornholmie charakteryzuje się niską zabudową, labiryntem uliczek, ciekawym rynkiem oraz nietypowym kościołem który góruje nad miastem. Głównie kojarzone z usytuowaniem tu centrum przyrodniczego NaturBornholm, które jest jedną z najważniejszych atrakcji wyspy.

Więcej informacji