Nexø

Nexø

Drugie pod względem wielkości miasto wyspy, mieszka w nim ok. 4000 mieszkańców. W Nexø znajduje się największy na wyspie port rybacki, to on miał przede wszystkim wpływ na rozwój miasta poprzez powstałe w pobliżu portu zakłady przetwórstwa ryb. Obecnie większość tych zakładów nie istnieje, a dawne hale przemysłowe wyremontowano i utworzono w nich m.in. Fitness Club i Skate Park.

Na kolejne lata planowany jest dalszy rozwój infrastruktury przyportowej. Nexø ma stać się miejscem, które przyciągnie jeszcze większą liczbę turystów.

Nexø: fontanna
Nexø: kościół

Nexø

Miasto przeżyło wiele tragedii, począwszy od najazdów szwedzkich w XVII i XVIII wieku, poprzez wielki pożar, który w roku 1756 zniszczył sporą część zabudowań, aż po ostatnie dni II wojny światowej. 7 i 8 maja 1945 roku rosyjskie lotnictwo zbombardowało miasto. Miasto było zrujnowane. Przy odbudowie pomagali Szwedzi, którzy dostarczyli 75 drewnianych domków (podobne przekazali także mieszkańcom zbombardowanego Rønne) - kilka z nich stoi do dnia dzisiejszego.

W 1901 roku miasto otrzymało kolejowe połączenie z Ronne, kolej służyła mieszkańcom przez prawie 60 lat.

Obecnie miasto rozwija się głównie dzięki turystyce. W sezonie letnim, prawie codziennie w porcie, cumują turystyczne statki z polskimi turystami.

Nexø
Nexø

Warto zobaczyć

Nexø kirke

Kościół Nexø kirke, początkowo jako kaplica, został poświęcony patronowi żeglarzy św. Mikołajowi. Na cmentarzu przy kościele ustawiono kotwicę, która jest symbolem żeglarzy i rybaków, zaginionych na morzu.

Muzeum

Miejskie muzeum Nexø Museum, przygotowano w nim m.in. ekspozycję dotyczącą historii miasta, żeglugi oraz ratownictwa morskiego. (Havnen 3)

Nexø Mindestuer

Nexø Mindestuer - muzeum poświęcone pamięci Martina Andersena - autor napisał m.in. powieść "Pelle Zdobywca". (Ferskesøstræde 36)

DBJ

Muzeum kolei bornholmskiej (De Bornholmske Jernbaner) wśród eksponatów m.in. archiwalne zdjęcia, wagony kolejowe, drezyna i inne eksponaty związane z tematyką kolejki bornholmskiej.

Park motyli

Park motyli (Bornholms Sommerfuglepark & Tropeland) - cieplarnia w której oglądać można przepiękne motyle, ptaki, ryby, a wszystko to wśród tropikalnej roślinności.

Bornholmer Akvavit

Wytwórnia bornholmskiej wódki, wyrabiane są w niej trzy rodzaje trunków - Bornholmer Akvavit 40% czysta wódka, Bornholmer 1855 Traditionsakvavit 42% - wódka oparta na starej recepturze oraz ziołowy Bornholmer Bitter 38%. (Sdr. Hammer 156)

Okolice Nexø

Balka - plaża

Balka - to tutaj zaczynają się szerokie piaszczyste plaże, które są idealnym miejscem wypoczynku dla rodzin z małymi dziećmi. Okolica jest również odwiedzana przez miłośników sportów wodnych. Spotkać tu można windsurferów, kitesurferów. Balka oddalona jest 4 km od Nexø, ścieżka rowerowa Nexø - Balka wybudowana została w miejscu, gdzie dawniej znajdowały się tory kolejki bornholmskiej. Przy ścieżce rowerowej znajduje się rezerwat ornitologiczny - Hundsemyre.

Jak dojechać:

Trasa rowerowa Svaneke - Rønne (Trasa C)

Dueodde - latarnia morska

Dueodde to najbardziej popularna wśród turystów miejscowość wypoczynkowa. Tu znajdują się trzy kempingi, schronisko młodzieżowe, hotele. To właśnie plaże Dueodde uważane są za jedne z piękniejszych w Europie, to tu na plażach drobniutki piasek "piszczy" pod stopami. Dawniej piasek z tych plaż wykorzystywano do wyrobu klepsydr. Dno morza jest płaskie, woda czysta dlatego co roku zjeżdżają tłumy turystów. Po nadmorskich wydmach można spacerować, a wielu turystów to właśnie wśród wydm znajduje spokój i odrobinę prywatności. W Dueodde stoi 47-metrowa latarnia morska Dueodde Fyr. Po pokonaniu prawie 200 schodów z balkonu widokowego podziwiać można przepiękny widok na południową część wyspy.

Amatorzy golfa będąc w Dueodde mają szansę zagrać na jednym z trzech bornholmskich osiemnastodołkowych pól. Nexø Golf Center znajduje się kilka km od Dueodde.

Jak dojechać:

Trasa Svaneke - Rønne (Trasa C)

Bodilsker. W miejscowości tej znajduje się kościół romański Bodils kirke. Na przykościelnej dzwonnicy zauważyć można ciemny kamień w kształcie kapelusza. Jak mówi legenda, w Pedersker mieszkał straszliwy troll, który nie mógł znieść dźwięku bijących dzwonów i rzucił w nie głazem. Gdy nie trafił zdenerwował się jeszcze bardziej i rzucił w nie swoim kapeluszem, który skamieniał i na zawsze pozostał na ścianie dzwonnicy.

Jak dojechać:

Miejscowość znajduje się ok. 5 km na zachód od Nexø

Stenseby spokojne miasteczko przyciągające do siebie amatorów miodu pitnego, ponieważ to właśnie tutaj znajduje się jego wytwórnia (Bornholms Mjødbryggeri).

Jak dojechać:

Najlepszy dojazd z miejscowości Balka

Snogebæk - głównym zajęciem mieszkańców było niegdyś rybołówstwo, teraz dzięki urokliwemu usytuowaniu miasteczka stało się ono atrakcją turystyczną. Znajduje się tu huta szkła Glashytte, podobnie jak w pozostałych hutach tu również można przyjrzeć się jak ze szkła powstają piękne dekoracje i funkcjonalne naczynia. W małej wędzarni skosztować można wędzone śledzie i inne rybne specjały. A dla amatorów słodyczy atrakcją okazać się może wytwórnia czekolady (Kjærstrup Chocolate by Hand), wszystko w niej wyrabia się ręcznie, a smakołyków można oczywiście skosztować. Boisen Okologisk Is to ekologiczna wytwórnia lodów. Warto wstąpić do kawiarenki mieszczącej się przy wytwórni i spróbować wspaniałych lodów. W Snogebæk wybudowano w 1889 roku pomost łączący ląd z niewielką przystanią rybacką.

Jak dojechać:

Trasa rowerowa Svaneke - Rønne (Trasa C)

Info

Foto Zdjęcia z Bornholmu OTWÓRZ
Forum Forum o Bornholmie OTWÓRZ
Informacja turystyczna Nexø - Dueodde Turistinformation, Sdr. Hammer 2A
Parking Strefa parkingowa znajduje się pomiędzy Kobmagergade a portem, niedaleko zajezdni autobusowej
Wypożyczalnie rowerów Nexø Cykelcenter, Åsen 18, Nexø
Wypożyczalnie rowerów Jes Mortensen, Klovermarken 7, Nexø
Wypożyczalnie rowerów Boss Cykler, Kannikegardsvej 10, Balka
Kemping Nexø Familiecamping, Stenbrudsvej 26
Kemping FDM Camping, Balka Strand, Klynevej 6, Nexø
Mapka wyspy Mapka Bornholmu do druku OTWÓRZ
Imprezy Kalendarz imprez OTWÓRZ

Poznaj miasta: