Rønne

Rønne

Największe miasto wyspy, mieszka w nim ok. 15 tysięcy mieszkańców. Stanowi centrum kulturalno-administracyjne wyspy. W Rønne mieści się kino, teatr (powstał w 1823 r.), kryty basen, stadion, konsulaty. W mieście znajduje się także największy na wyspie port, z którego odpływają promy do Køge, Ystad a w sezonie letnim również do Sassnitz.

Budowę miasta, w 1327 roku, rozpoczęli kupcy niemieccy związani z Hanzą, w tym samym roku miasto Rønne otrzymało prawa miejskie, jednak nie było ono na początku istnienia tak ważnym ośrodkiem jak obecnie. Na znaczeniu miasto zyskało w wielu XVIII dzięki morskiej wymianie handlowej. Rozpoczęto rozbudowę portu, który rozwijał się w szybkim tempie, dzięki uruchomieniu w 1866 roku stałego połączenia ze szwedzkim Ystad.

Rønne: w porcie
Rønne: stara kuźnia

Rønne

Miasto rozwijało się coraz szybciej i w końcu stało się głównym miastem Bornholmu.

Kiedy w roku 1906 rozpoczęto budowę kolei, Rønne otrzymało połączenie z Nexø a później także z Allinge. Symbolem czasów kiedy to pomiędzy Rønne a Nexø kursował pociąg jest dawny budynek stacji kolejowej gdzie teraz mieści się restauracja Perronen. (Munch Petersen Vej 3)

W czasie II wojny światowej wojska niemieckie stacjonowały na wyspie, a Bornholm miał stać się punktem strategicznym dla niemieckich działań wojennych, jednak plany te nie powiodły się. Do dzisiaj w okolicach Dueodde, w lasach przy plaży znajdują się niedokończone stanowiska bojowe, które budowane były pod potężne działa przeciwokrętowe (kaliber 380 mm). (przy ul. Skrokkegårdsvejen)

Pod koniec wojny, 7 i 8 maja 1945 roku, radzieckie lotnictwo przeprowadziło bombardowanie miasta, co doprowadziło do znacznych zniszczeń. Mimo sporych strat, dzięki pomocy sąsiadów ze Szwecji, miasto odbudowano (w tym samym okresie zostało zbombardowane, a następnie odbudowane Nexø - drugie co do wielkości miasto Bornholmu). Do dzisiaj w Rønne można zobaczyć drewniane domki, które zostały mieszkańcom podarowane przez Szwedów.

Z pewnością miasteczko jest warte uwagi, na jego zwiedzanie wystarczą min. 2 godziny.

Rønne
Rønne: Perronen

Warto wiedzieć

W pobliżu terminalu znajduje się informacja turystyczna - Bornholms Velkomstcenter - największa na wyspie. Budynek ma charakterystyczny wygląd i nietrudno do niego trafić, a warto bo można pobrać stamtąd bezpłatne foldery informacyjne o wyspie, także w języku polskim. (Nordre Kystvej 3)

Sprawdź: jak dostać się na Bornholm

Warto zobaczyć

Portowa kuźnia

Przy samym porcie mieści się stara portowa kuźnia (budynek ma charakterystyczne kominy), wybudowano ją w 1735 roku i od czasu do czasu jest uruchamiana i odbywają się w niej pokazy dla turystów (Sverigsevej).

Latarnia

Latarnia morska przy (Havnebakken), z roku 1880.

Kościół Św. Mikołaja

Biała, charakterystyczna budowla przyciąga wzrok podróżnych dopływających do Rønne, to kościół Św. Mikołaja - Sct. Nicolaus Kirke (Kirkepladsen).

Perronen

Perronen - restauracja, a dawniej budynek dawnej stacji kolejowej (Munch Petersens Vej 3).

Store Torv

Store Torv, najważniejszy punkt miasta, na rynku warto zobaczyć fontannę z 1908 roku oraz ratusz miejski wybudowany w 1834 roku, na uwagę zasługuje także kamienna rzeźba z bornholmskiego granitu. W budynkach stojących dookoła rynku swoje siedziby mają banki, są też sklepy, restauracje i kawiarnie. Rynek przez cały sezon letni tętni życiem, odbywają się na nim festyny i plenerowe koncerty.

Najmniejszy domek

Najmniejszy domek w Rønne ma charakterystyczne niebieskie drzwi do których prowadzą małe, drewniane schodki, domek jest częścią jednego z ładniejszych miejsc w Rønne - uliczka Vimmelskaftet. Wybrukowana jest "kocimi łbami", stoją przy niej kolorowe domki a przy nich rosną kwiaty - głównie malwy.

Bornholms Museum

Bornholms Museum - ciekawa alternatywa szczególnie w deszczowy dzień, w muzeum można poznać historię wyspy i jej mieszkańców od czasów prehistorycznych. Przy budynku muzeum, w ogrodzie jest schron z czasów II wojny światowej, obszerna ekspozycja z tamtych czasów uzupełnić może wiedzę na ten temat dla wszystkich zainteresowanych.

Erichsens Gård

Erichsens Gård oraz Hjorts Stentøj to kolejne dwie propozycje dla chcących poznać bliżej Bornholm. Erichsens Gård mieści się przy Laksegade i jest to zachowany w doskonałym stanie dom należący do kupca Thomasa Erichsena. Mieszkał on tam razem ze swoją rodziną. W domu jest wyposażenie z XIX wieku a wokół domu jest mały ogród, w którym w letnim sezonie organizowane są imprezy kulturalne. Natomiast przy ulicy Krystalgade mieści się muzeum ceramiki. Wyrabiane są w nim gliniane przedmioty, które można kupić w muzealnym sklepiku. Kupując bilet wstępu jednocześnie do tych trzech muzeów uzyskuje się zniżkę.

Kommandantgården

Przy Storegade mieści się dawna siedziba władz wojskowych wyspy Bornholm - Kommandantgården.

Forvarsmuseum

Forvarsmuseum - to muzeum, w którym można oglądać eksponaty m.in. z czasów II wojny światowej. Na terenie muzeum znajduje się również zachowana w dobrym stanie wieża obronna z 1679 r. - Kastellet (Arsenalvej 8).

Okolice Rønne

Arnager

Arnager - mała, ale bardzo urokliwa nadmorska miejscowość, położona w odległości ok. 3 km od Rønne. W Arnager jest mały port oraz 200-metrowy drewniany pomost, który prowadzi do maleńkiej przystani. W osadzie można skosztować wędzonych przysmaków z tradycyjnej wędzarni ryb. Na zachód od miejscowości położone jest bornholmskie lotnisko.

Jak dojechać:

Trasa rowerowa Svaneke - Rønne (Trasa C)

Ny kirke

Nyker - miejscowość w której mieści się kościół-rotunda, na Bornholmie są 4 takie budowle a Ny Kirke jest z nich najmniejszy, różni się on od pozostałych rotund tym, że nie jest podpierany przez kamienne wsporniki. Wewnątrz kościoła można obejrzeć malowidła ścienne przedstawiające sceny z Męki Jezusa.

Jak dojechać:

Miejscowość znajduje się ok. 6 km od Rønne, trasa rowerowa
Rønne - Helligdommen (Trasa D)

Nylars kirke

Nylars - w miejscowości tej znajduje się Nylars kirke - kolejna z czterech bornholmskich rotund. Zbudowano ją ok. 1150 roku i jest ona najlepiej zachowana ze wszystkich czterech rotund jakie znajdują się na Bornholmie. Wewnątrz znajdują się najstarsze na wyspie malowidła ścienne pochodzące z ok. 1250 roku.

Jak dojechać:

Nylars leży ok. 7 km na wschód od Rønne, trasa rowerowa Rønne - Nexø (Trasa G)

Info

Foto Zdjęcia z Bornholmu OTWÓRZ
Forum Forum o Bornholmie OTWÓRZ
Informacja turystyczna Bornholms Velkomstcenter, Nordre Kystvej 3
Parking Strefy parkingowe znajdują się w różnych miejscach miasta, m.in. w sezonie letnim do parkowania udostępniona zostaje część rynku
Wypożyczalnie rowerów Holms Bicycles, Store Torvegade 59; E-Bike cykeludlejning, Munch Petersens Vej 1
Kemping Gallokken Camping, Strandvejen 4, Rønne
Kemping Rønne Nordskov Camping, Antoinettevej 2, Rønne
Schroniska młodzieżowe Rønne Vandrerhejm, Arsenalvej 12, Rønne
Tanie pola namiotowe Jens-Erik Larsen, Skraedderbakkevejen 2, Rønne
Mapka wyspy Mapka Bornholmu do druku OTWÓRZ
Imprezy Kalendarz imprez OTWÓRZ

Poznaj miasta: