Rower na Bornholmie

Trasa dla rodzin z dziećmi

Wycieczka rowerowa dla rodzin z dziećmi. Wycieczka dla dzieci to propozycja na 7-dniowy urlop na rowerach dla całej rodziny, w której ostatni dzień poświęcony jest na zwiedzanie Rønne - stolicy wyspy.

Najkrótszy etap ma 6 km, najdłuższy 33 km. Odległości między miejscami noclegowymi są nieduże, a na trasie znajduje się wiele miejsc, w których można się zatrzymać i cieszyć naturą. Poza tym trasa nie ma zbyt wielu stromych wzgórz i jest wytyczona po wygodnych ścieżkach rowerowych, z dala od ruchu samochodowego. Ścieżki są szerokie, więc można jechać równolegle ciągnąc przyczepki rowerowe.

Rowerem rodzinnie na Bornholm
Odpoczynek w procie

Rodzinna trasa rowerowa na 6 dni

Rowerem po Bornholmie dla rodzin z dziećmi, propozycja rodzinnej trasy podzielonej na 6 etapów (6 dni).

I etap: Rønne - Badsted: 20 km

(wraz z wypadem do Rokkesten: 24 km)

Twierdza w Rønne

Z Rønne wyjazd ulicą Nordre Kystvej na północ, aż do skrzyżowania z Haslevej. Po kilku metrach będzie widoczne oznaczenie ścieżki rowerowej w prawo. Jest to trasa numer 23 do Ro. Po około 6 km dojazd do miasteczka Nyker, w którym trasa przebiega obok kościoła rotundowego (najmniejszy z 4 kościołów jakie znajdują się na Bornholmie). Warto zrobić przerwę i zwiedzić kościółek. Po zwiedzaniu można kontynuować wycieczkę wzdłuż starej linii kolejowej w kierunku Stenby. Tuż za bagnami Spelling Mose, po lewej stronie strome ściany skalne. Dalej trasa prowadzi w kierunki Olsker, którą po kilku kilometrach dojeżdża się do słynnego głazu narzutowego - Rokkesten.

Po powrocie na trasę rowerową numer 23 należy kierować się dalej prosto aż do wybrzeża (gdzie trasa 23 skręca w prawo do Gudhjem). W ten sposób można dojechać do skał Helligdomsklipperne (Święte Skały) tuż przy Muzeum sztuki - które również warto zwiedzić.

Kierując się dalej na północ do Badsted dojeżdża się do kempingu, który może być dobrym miejscem na nocleg dla całej rodziny.

II etap: Badsted - Gudhjem - Osterlars - Svaneke: 33 km

(skrót 28 km)

Centrum Średniowiecza

Od Badsted należy jechać trasą rowerową numer 10 na południe do Gudhjem. Okolice tego miasteczka są najbardziej pagórkowatym odcinkiem na trasie. Wjazd rowerem do Gudhjem jest zakazany, można je zwiedzać pieszo.

Po minięciu Gudhjem trasa numer 10 prowadzi do Melsted, w którym znajduje się zabytkowe gospodarstwo rolne Melstedgard, interesujące miejsce, zwłaszcza dla dzieci. Można przyjrzeć się jak wyglądało życie w gospodarstwie 100 lat temu.

W Melsted z trasy rowerowej numer 10 należy skręcić w kierunku Osterlars na trasę numer 25. W miejscowości Osterlars stoi największy kościół rotundowy Bornholmu. W pobliżu znajduje się Centrum Średniowiecza - Bornholms Middelaldercenter, które jest rekonstrukcją średniowiecznego grodu. Można tam poznać życie mieszkańców grodu w latach od 1050 do 1500. Przez cały sezon w centrum organizowane są różnego typu atrakcje dla dzieci, w tym: zabawy, pokazy walk rycerskich, występy kuglarskie i wypiek chleba.

Z Osterlars można pojechać ścieżką bezpośrednio do Svaneke, co skróci cały etap wycieczki do 28 km. Jednak piękniejszym i bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem dla rowerzystów będzie powrót parę kilometrów trasą rowerową numer 25 do Melsted a następnie przejazd trasą numer 10 na wschód do Svaneke. Miasteczko oferuje miejsca noclegowe na kempingu, w schronisku młodzieżowym i w hotelu.

III etap: Sveneke - Joboland - Svaneke: 6 km

Joboland rowerem

Trzeci etap rodzinnej wycieczki ma tylko 6 km długości. Dzięki temu można nocować w tym samym miejscu. Bez zbędnego bagażu można wybrać się na całodniową wycieczkę do parku rozrywki Joboland.

IV etap: Svaneke - Nexø: 9 km

Park motyli

Trasa rowerowa numer 10 prowadzi na południe, w kierunku Nexø. W miasteczku można przenocować m.in. w hostelu, na kempingu. W Nexø warto odwiedzić park motyli - Bornholms Sommerfuglepark, w którym można swobodnie chodzić wśród kolorowych motyli i ptaków tropikalnych m.in. papug. Możliwość prześledzenia stadiów rozwoju motyla od gąsienicy do postaci dorosłej jest ciekawym doświadczeniem.

V etap: Nexø - Aakirkeby: 14 km

Natur Bornholm

Trasa rowerowa numer 21 prowadzi z Nexø do miasteczka Aakirkeby, w którym mieści się Centrum Przyrodnicze Natur Bornholm. Można się w nim dowiedzieć jakie zwierzęta żyły na wyspie w ciągu ostatnich 1.700 milionów lat, na przykład dinozaury, krokodyle, dziki i renifery oraz sprawdzić jak zmieniały się one w czasie zmian ewolucyjnych. Można tego doświadczyć w czasie seansu wehikułem czasu.

VI etap: Aakirkeby - Pedersker - Rønne: 30 km

(skrót 28 km)

Rønne

Trasę tą można pokonać na dwa sposoby: trasa dłuższa jest znacznie ciekawsza, jednak pokonanie 30 km może być już sporym wysiłkiem dla dzieci. Można wtedy wybrać wariant trasy krótszej.

Trasa dłuższa: należy kierować się ścieżką numer 21, by po kilku kilometrach wjechać na trasę numer 24, a następnie w Pedersker na trasę numer 10. Warto jednak spędzić parę chwil w tym miasteczku i zobaczyć młyn Kirkemollen lub pojechać w kierunku Poulsker by zobaczyć Ringboren.

Po przejechaniu 8 km można skręcić w kierunku wybrzeża do Arnager. W osadzie znajduje się wędzarnia, w której można skosztować lokalnego przysmaku: wędzonego śledzia.

Trasa krótsza: cały czas należy kierować się ścieżką rowerową numer 21 z Aakirkeby do Rønne. Po drodze w Nylars znajduje się kolejny rotundowy kościół.

W Rønne istnieją niezliczone możliwości zakwaterowania: kempingi, schroniska turystyczne i hotele.

Rower na Bornholmie, więcej: