Svaneke

Svaneke

Prawa miejskie Svaneke otrzymało w XIV wieku. Na rozwój miasta głównie miał wpływ handel morski. Svaneke to najdalej na wschód wysunięta miejscowość Danii. Ze względu na to, że miasto zachowało dawny charakter, Svaneke otrzymało w 1975 roku nagrodę Europejskiego Złotego Medalu.

I z całą pewnością jest to zasłużona nagroda ponieważ zachowane domki, a nawet całe uliczki wyglądają jak z XVI i XVII wieku.

Svaneke: wędzarnia
Svaneke: w centrum

Svaneke

Od 1984 roku po Svaneke kursuje konny tramwaj z numerem 1 - jest to jedyny tego typu pojazd na wyspie. Można skorzystać z przejażdżki konnym tramwajem, trasa poprowadzona jest poprzez kręte ścieżki miasta, podróż trwa ok. 20 minut.

Svaneke
Svaneke

Warto zobaczyć

Svaneke Kirke

Svaneke Kirke - miejscowy kościół, dobrze zachowane fragmenty budowli pochodzą nawet z 1350 roku. Z wieży kościoła na miasteczko spogląda symbol miasta - łabędź.

Wiatraki

Dwa wiatraki: "holender" z 1856 roku oraz przypominający polskie koźlaki wiatrak przy drodze do Gudhjem.

Wędzarnia ryb

Wędzarnia ryb - jedyna na wyspie pięciokominowa usytuowana nad brzegiem morza. W sąsiedztwie wędzarni stoją stare armaty, które pamiętają jeszcze czasy konfliktów ze Szwedami w wieku XVII.

Huta szkła

Huta szkła artystycznego - można przyjrzeć się procesowi powstawania szklanych drobiazgów, a sklepik przy hucie ma zbiór naprawdę pięknych szklanych przedmiotów, które można oczywiście kupić.

Svaneke Bolcher

Svaneke Bolcher - wytwórnia cukierków, prawdopodobnie najczęściej i najchętniej odwiedzane miejsce w mieście. Oprócz tego, że słodyczy można skosztować, warto także przyjrzeć się procesowi ich wyrobu.

Bryghuset

Bryghuset - bornholmski browar - jedyny na wyspie. Piwo waży się według starych receptur. Przy browarze utworzono elegancką restauracje, w której do potraw serwowane jest m.in. piwo z browaru.

Wieża wodna

Wieża wodna - charakterystyczna budowla w kształcie piramidy na wysokich nogach. Wieżę zaprojektował Jørn Utzon (zmarł w 2008 roku), to on był autorem projektu budynku opery w Sydney.

Karamelleriet

Karamelleriet - wytwórnia słodkich karmelków. Otwarta w 2008 roku wytwórnia karmelków usytuowana jest w budynku przy samym porcie.

Svaneke Chokoladeri

Svaneke Chokoladeri - wytwórnia czekoladek. W tym samym budynku gdzie mieści się bornholmski browar, w samym centrum miasta swoją siedzibę ma Sveneke Cholokaderii.

Lakrids

Lakrids - sklepik oferuje wyroby z lukrecji.

Okolice Svaneke

Listed

Listed - maleńka, urokliwa wioska rybacka, znana przede wszystkim wśród wędkarzy - mieści się tu ośrodek trollingowy. Z Listed warto się wybrać do miejsca zwanego Louiselund - jednego z największych skupisk menhirów, jest ich tu 51 z czego najwyższe dochodzą do 2 metrów wysokości (drogowskaz wskazuje drogę). W Listed mieści się restauracja serwująca dania z homarów oraz smaczne wina (Hummer).

Jak dojechać:

Trasa rowerowa Allinge - Svaneke (Trasa B)

Årsdale - wiatrak

Årsdale - maleńka nadmorska miejscowość, w której znajduje się jedyny na wyspie, działający wiatrak typu holenderskiego. Zbudowano go w 1877 r. Wewnątrz wiatraka utworzono mini-muzeum, w którym oglądać można mechanizmy młyna, w tym trzy ogromne, półtoratonowe żarna. W budynku obok młyna kupić można ciekawą pamiątkę z wyspy. Ręcznie wyrabiane przedmioty np. wyroby z bornholmskiego granitu.

Miasteczko nie różni się charakterem od innych - są tu wąskie uliczki, kolorowe domki i atmosfera której się nie zapomina. W miasteczku jest maleńka wędzarnia śledzi.

Jak dojechać:

Trasa rowerowa Svaneke - Rønne (Trasa C)
lub Rønne - Årsdale (Trasa F)

Joboland - brama wejściowa

Joboland - (Brændesgardshaven) otwarty w 1933 roku jest najstarszym parkiem rozrywki w Danii. Na 6 ha powierzchni zarówno dorośli jak i dzieci znajdą coś dla siebie. A jest w czym wybierać - wśród wielu atrakcji basen (woda podgrzewana do 22°C), zjeżdżalnie wodne, górska kolejka, mini Zoo, gokarty i wiele więcej.

Jak dojechać:

Park położony jest ok. 3 km od Svaneke

Paradisbakkerne czyli Rajskie Pagórki. W wyniku działań lodowca, na tym terenie, powstały doliny szczelinowe i wygładzone przez lądolód skalne wzniesienia. By ułatwić spacer po Rajskich Pagórkach przygotowano 3 szlaki turystyczne. Szlaki zostały dobrze opisane oraz oznaczone. Spacerując wybraną trasą obejrzeć można m.in. ogromny głaz narzutowy Rokkesten, jeziorko Grydesø oraz ruiny osady Gamleborg.

Jak dojechać:

Trasa rowerowa Rønne - Årsdale (Trasa F)

Østermarie - niewielka miejscowość w której znajduje się mini muzeum kolei bornholmskiej (Bornholms Modeljerbane Museum). Zobaczyć tu można również ruiny średniowiecznego kościoła Marie kirke. W Østermarie znajduje się gospodarstwo rolne z pasieką, gdzie kupić można wyroby z miodu i propolisu (Louiselundvej 5). Ze względu na zachowanie kulinarnej tradycji gospodarstwu przyznano status Regional Madkultur.

Jak dojechać:

Østermarie oddalone jest ok. 9 km na zachód od Svaneke

Ibsker mała osada, w której znajduje się romański kościół Ibs kirke - należy on do najstarszych budowli Bornholmu - został zbudowany w XII wieku. To właśnie w pobliżu miejscowości Ibsker (w Sorte Muld) znaleziono Guldgubber - złote figurki z VI wieku, które oglądać można w Muzeum Bornholmu w Rønne.

Jak dojechać:

Trasa rowerowa ze Svaneke w kierunku Årsdale - po drodze drogowskazy które prowadzące do Ibsker

Info

Foto Zdjęcia z Bornholmu OTWÓRZ
Forum Forum o Bornholmie OTWÓRZ
Informacja turystyczna Nexø - Dueodde Turistinformation, Sdr. Hammer 2A
Parking Strefa parkingowa w okolicy portu
Wypożyczalnie rowerów Boss Cykler, Sondregade 14, Svaneke
Kemping Svaneke Familiecamping, Møllebakken 8, Svaneke
Kemping Hullehavn Camping, Sydskovvej 9, Svaneke
Schroniska młodzieżowe Svaneke Vandrerhjem, Reberbanevej 9
Tanie pola namiotowe Lejrplads Ellesgård Paradisbakkerne, Marianne Kofod Pedersen & Hans Jørgen Bjerregård, Ibskervej 35, Svaneke (pole nieczynne do odwołania)
Mapka wyspy Mapka Bornholmu do druku OTWÓRZ
Imprezy Kalendarz imprez OTWÓRZ

Poznaj miasta: