Allinge - Svaneke (Trasa B)

Trasa rowerowa z Allinge do Svaneke. Długość trasy: 29,9 km

Allinge - Svaneke (Trasa B)
  • Allinge
  • Sandkås
  • Tejn
  • Helligdommen
  • Gudhjem
  • Melsted
  • Listed
  • Svaneke

Długość trasy: 29,9 km

Sandvig - plaża

Początek trasy to letniskowa miejscowość - Allinge - znana głównie ze względu na swoje atrakcyjne położenie w północnej części Bornholmu. Wraz z siostrzaną miejscowością Sandvig - Allinge tworzy jedno z najważniejszych centrów turystycznych wyspy.

Dalej trasa prowadzi wzdłuż wschodniego wybrzeża Bornholmu. Sandkås i Tejn to dwie małe nadmorskie miejscowości. W Tejn znajduje się mała wędzarnia, obejrzeć tu można również wiatrak z obracanym korpusem - na wyspie są trzy tego typu wiatraki.

Dalej droga prowadzi do jednego z najbardziej znanych miejsc Bornholmu - Helligdommen. Tu turyści przyjeżdżają by podziwiać formacje skalne Heligdomsklipperne (fantastyczne wrażenie robi wybrzeże oglądane z perspektywy pokładu stateczku wycieczkowego). Muzeum Sztuki Bornholmu zachwyca swoją niepowtarzalną architekturą - warto zwiedzić muzeum podziwiając prace bornholmskich artystów.

Gudhjem - dom

Kolejny przystanek na tej trasie to Gudhjem - najbardziej malownicze miasteczko na wyspie. Ukochali je sobie zarówno turyści, których po mieście spaceruje wielu, ale też artyści. W Gudhjem znajduje się wiele galerii w których artyści sprzedają swoje prace. Za Gudhjem w miejscowości Melsted powstało Muzeum Rolnictwa (Landbrugsmuseet). W skansenie dla turystów organizowane są sezonowe zajęcia np. udział w żniwach, nauka przygotowywania soków, konfitur itd.

Kolejny przystanek to urocza miejscowość rybacka - Listed. Warto zatrzymać się tu chociaż na chwilę usiąść w porcie i podziwiać fantastyczne krajobrazy, a przy ładnej pogodzie z Listed doskonale widać archipelag Ertholmene.

Svaneke - dom

Ostatni punkt trasy to malownicza miejscowość Svaneke, która została uhonorowana Europejskim Złotym Medalem za zachowanie charakteru miasta m.in. ze względu na ponad 200-letnie domki, które po dziś dzień zachowują swój niepowtarzalny urok.

Trasy rowerowe:

Rower na Bornholmie, więcej: