Svaneke - Rønne (Trasa C)

Trasa rowerowa ze Svaneke do Rønne. Długość trasy: 49,8 km

Svaneke - Rønne (Trasa C)
  • Svaneke
  • Årsdale
  • Nexø
  • Snogebæk
  • Dueodde
  • Arnager
  • Rønne

Długość trasy: 49,8 km

Svaneke - deptak

Trasa długa, ale urozmaicona. Szlak rowerowy "otwiera" miejscowość Svaneke, która została uhonorowana Europejskim Złotym Medalem za zachowanie charakteru miasta m.in. ze względu na ponad 200-letnie domki, które po dziś dzień zachowują swój niepowtarzalny urok.

Jadąc dalej trasą Svaneke-Nexø z daleka widać potężne skrzydła ogromnego wiatraka w Årsdale, jest to jedyny działający młyn na wyspie. W jego wnętrzu znajduje się małe muzeum, gdzie obejrzeć można mechanizmy młyna m.in. potężne kamienne żarna. Obok w budynku utworzono sklepik z pamiątkami. Odcinek trasy Nexø - Sveneke został poprowadzony wzdłuż skalistego wybrzeża.

W Nexø na pewno wart uwagi jest Park Motyli (Bornholms Sommerfuglepark & Tropeland) to cieplarnia, gdzie wśród tropikalnych roślin fruwają bajecznie kolorowe, egzotyczne motyle. Całość robi niezwykłe wrażenie. Park motyli znajduje się przy Gl. Rønnevej 14.

Mijając port, jadąc w kierunku Svaneke, warto zatrzymać się w muzeum kolejki bornholmskiej - De Bornholmske Jernbaner. Na pamiątkę w muzeum zakupić można fragment oryginalnej szyny. Na odcinku pomiędzy Balką a Nexø (dawniej odcinek bornholmskiej kolejki wąskotorowej) utworzono rezerwat ornitologiczny Hundsemyre, a przy drodze rozciągają się wrzosowiska.

Jadąc dalej na południe skaliste wybrzeże zmienia się ustępując miejsca wspaniałym szerokim plażom. Ta trasa poprowadzona została przez nadmorskie miejscowości Bornholmu - Snogebæk, Dueodde i Balkę. Warto zatrzymać się na dłużej w jednej z tych miejscowości. Warto pokonać 200 schodów prowadzących na górę 47-metrowej latarni morskiej Dueodde Fyr i podziwiać południowe wybrzeże Bornholmu (wstęp na latarnię jest płatny).

Dalej ścieżka prowadzi wzdłuż drogi samochodowej aż do Rønne. W miejscowości Arnager znajduje się bornholmskie lotnisko.

Rønne - domki

Trasę "zamyka" miasto Rønne, które jest stolicą wyspy. Będąc w Rønne warto zwiedzić: Muzeum Bornholmu (Bornholm Museum - Sct. Mortensgade 29), Erichsens Gård - to stary dom, gdzie ogladać można wnętrza wraz z wyposażeniem z XIX wieku, przy domu znajduje się wspaniały ogród (Erichsens Gård - Laksegade 7), Hjorths Stentøj - to działająca fabryka - muzeum w której wyrabia się kamionkę.

Trasy rowerowe:

Rower na Bornholmie, więcej: