Rønne - Helligdommen (Trasa D)

Trasa rowerowa z Rønne do Helligdommen. Długość trasy: 18,8 km

Rønne - Helligdommen (Trasa D)
  • Rønne
  • Nyker
  • Klemensker
  • Helligdommen

Długość trasy: 18,8 km

Rønne - armaty

Trasa swój początek bierze w Rønne, które jest stolicą wyspy. Będąc w Rønne warto zwiedzić: Muzeum Bornholmu (Bornholm Museum - Sct. Mortensgade 29), Erichsens Gård - to stary dom, gdzie ogladać można wnętrza wraz z wyposażeniem z XIX wieku, przy domu znajduje się wspaniały ogród (Erichsens Gård - Laksegade 7), Hjorths Stentøj - to działająca fabryka - muzeum w której wyrabia się kamionkę.

Rotunda w Nyker

Trasa prowadzi przez środek wyspy. Pierwszym ciekawym miejscem na trasie jest miejscowość Nyker - znajduje się tu najmniejsza, ale najbardziej urokliwa z czterech rotund, które wybudowano na wyspie.

Kościół w Klemensker

Miejscowość Klemensker znana jest głównie ze względu na mleczarnię, w której produkowane są mleczne przetwory. Sławę Klemensker przyniósł pleśniowy ser - obsypany wieloma międzynarodowymi nagrodami. Czas opuścić Klemesker i ruszyć w kierunku Rø - najciekawszy odcinek prowadzi przez wąwóz Kleven.

Pole golfowe w Rø

Rø to miejscowość, która kojarzona jest przez amatorów gry w golfa. Tu znajduje się jedno z trzech osiemnastodołkowych pól golfowych na wyspie.

Wodospad Døndalefaldet

Na uwagę zasługuje również największy w Danii wodospad - Døndalefaldet, który znajduje się w dolinie Døndalen. Niestety ze względu na niski poziom wód gruntowych na Bornholmie, wodospad w pełnej okazałości podziwiać można po okresie wzmożonych opadów. Mimo tego warto go zobaczyć.

Heligdommen

Końcowy etap tej trasy to jedno z najbardziej znanych miejsc na wyspie - Heligdommen. Tu znajduje się Muzeum Sztuki Bornholmu (Bornholms Kunstmuseum) oraz malownicze wybrzeże zwane Heligdomsklipperne.

Trasy rowerowe:

Rower na Bornholmie, więcej: