Rønne - Gudhjem (Trasa E)

Trasa rowerowa z Rønne do Gudhjem. Długość trasy: 31,3 km

Rønne - Gudhjem (Trasa E)
  • Rønne
  • Vestermarie
  • Almindingen
  • Østerlars
  • Melsted
  • Gudhjem

Długość trasy: 31,3 km

W Muzeum Bornholmu

Trasa swój początek bierze w Rønne, które jest stolicą wyspy. Będąc w Rønne warto zwiedzić: Muzeum Bornholmu (Bornholm Museum - Sct. Mortensgade 29), Erichsens Gård - to stary dom, gdzie ogladać można wnętrza wraz z wyposażeniem z XIX wieku, przy domu znajduje się wspaniały ogród (Erichsens Gård - Laksegade 7), Hjorths Stentøj - to działająca fabryka - muzeum w której wyrabia się kamionkę.

Pierwsza miejscowość na szlaku to Vestermarie. Dalej szlak prowadzi w kierunku lasu Almindingen. W największym na Bornholmie kompleksie leśnym przygotowano dla turystów szlaki piesze. Korzystając z nich zobaczyć można m.in. Dolinę Echa (Ekkodalen), ruiny grodów Lilleborg i Gamleborg.

Następny punkt na trasie wycieczki to miejscowość Østerlars. Znajduje się tu największy na wyspie kościół - rotunda. Wejście do kościoła jest płatne jednak warto skorzystać i obejrzeć jego wnętrze. Duże wrażenie robi ogromny filar podtrzymujący całą konstrukcję kościoła. W środku filaru stoi kamienna chrzcielnica, a na jego ścianach znajdują się malowidła przedstawiające życie Jezusa.

Ok. 500 metrów od kościoła mieści się Bornholmskie Centrum Średniowiecza (Bornholms Middelaldercenter) to miejsce przeznaczone głównie dla dzieci, które poznać mogą tu uroki rycerskiego życia, ale zapewne nie jeden dorosły postanowi spróbować swoich sił w np. turnieju rycerskim.

Warto przed wjazdem do Gudhjem zatrzymać się w miejscowości Melsted i skorzystać z atrakcji przygotowanych w Muzeum Rolnictwa (Landbrugsmuseet). W skansenie poza oglądaniem budynków i maszyn rolniczych można wziąć udział np. w żniwach, nauce wypieku chleba itd. Zajęcia dostosowywane są do pór roku wiosną - siew, a latem zbiory i przygotowywanie przetworów z owoców.

Port w Gudhjem

Gudhjem to ostatni punkt na trasie. Usytuowane u stóp góry Bokul, urokliwe miasteczko jak magnes przyciąga tłumy turystów. Z góry rozpościera się bajeczny widok na pomarańczowe dachy domków, kwitnące ogrody, białe kominy wędzarni oraz górujący nad miastem potężny wiatrak. Miasto zachwyca atmosferą, mnóstwo galerii i przyjaźnie nastawieni mieszkańcy. To wszystko sprawia, że jest to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc na Bornholmie.

Trasy rowerowe:

Rower na Bornholmie, więcej: