Rønne - Nexø (Trasa G)

Trasa rowerowa z Rønne do Nexø. Długość trasy: 33,5 km

Rønne - Nexø (Trasa G)
  • Rønne
  • Nylars
  • Aakirkeby
  • Nexø

Długość trasy: 33,5 km

Rønne - dom z ogrodem

Trasa swój początek bierze w Rønne, które jest stolicą wyspy. Będąc w Rønne warto zwiedzić: Muzeum Bornholmu - Bornholm Museum (Sct. Mortensgade 29), Erichsens Gård - to stary dom, gdzie ogladać można wnętrza wraz z wyposażeniem z XIX wieku, przy domu znajduje się wspaniały ogród - Erichsens Gård (Laksegade 7), Hjorths Stentøj - to działająca fabryka - muzeum w której wyrabia się kamionkę.

Kościół w Nylars

Pierwszy punkt na trasie to miejscowość Nylars gdzie podziwiać można kolejną z bornholmskich rotund - Nylars kirke. Wewnątrz kościoła zachowały się malowidła ścienne - pochodzące prawdopodobnie z połowy XII wieku. Uważane są one za najstarsze tego typu malowidła odkryte na Bornholmie.

Aakirkeby - Rynek

Kolejny przystanek to Aakirkeby - miasto to pełniło dawniej rolę stolicy wyspy. Na zwiedzanie Aakirkeby warto zarezerwować nieco więcej czasu, jest tu wiele atrakcji w tym otwarte w 2000 roku centrum historii naturalnej - NaturBornholm. W nowoczesnym budynku przedstawiono w sposób przystępny historię naturalną Bornholmu. Utworzono wiele wystaw multimedialnych co w szczególności spodoba się dzieciom. Na rynku w Aakirkeby obejrzeć można mozaikę w kształcie wyspy. Ułożono ją ze skał budujących wyspę. W Aakirkeby znajduje się kościół katolicki pod wezwaniem Różańca Świętego (jeden z dwóch na wyspie), ale niezwykłe wrażenie robi ogromny Aa kirke - już z daleka widać charakterystyczną, podwójną wieżę kościoła.

Muzeum Motoryzacji

Miłośnicy starych samochodów znajdą w Aakirkeby coś dla siebie ok. 2 km za miastem mieści się Muzeum Motoryzacji - Bornholms Automobilmuseum. Obejrzeć tu można m.in. zabytkowe maszyny rolnicze, lecz to nie te eksponaty przyciągają turystów - gratką jest kolekcja starych samochodów, a wśród nich Ford, BMW, Jaguar, Rolls-Royce, a także swojska Syrena i Fiat 125.

Muzeum kolei bornholmskiej

Ostatnim punktem na trasie jest miasteczko Nexø, gdzie spośród wielu atrakcji warto wybrać Park Motyli - Bornholms Sommerfuglepark & Tropeland (Gl. Rønnevej 14), lub Muzeum kolei bornholmskiej - Der Bornholmske Jernbaner (Nordre Strandvej 8).

Trasy rowerowe:

Rower na Bornholmie, więcej: