Nauka i rozrywka

Parki rozrywki i muzea

Atrakcje dla dzieci, parki rozrywki na Bornholmie. Muzea, galerie, miejsca historyczne i centra nauki. Aż ciężko uwierzyć, że na tak małej wyspie można znajdować się tak duża ilość muzeów oraz różnego rodzaju miejsc dla całej rodziny. Ale to samemu trzeba już stwierdzić, które z nich są najciekawsze, oczywiście najlepiej dokonać tego podczas pobytu.

Od nauki po rozrywkę. Tak właśnie na Bornholmie można zagospodarować wolny czas - pomiędzy plażowaniem a aktywnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu.Bornholmski Ogród Tropikalny

(Bornholms Sommerfuglepark & Tropeland)

Bornholmski Ogród Tropikalny

Bornholmski Ogród Tropikalny (Bornholms Sommerfuglepark & Tropeland) to jedna z ciekawszych atrakcji Bornholmu. To cieplarnia, w której na wolności lata ponad 1000 motyli oraz tropikalne ptaki. Dookoła egzotyczne kwiaty i pięknie drzewka wśród nich malutkie oczka wodne, w których pływają kolorowe rybki. W specjalnie przygotowanych boksach obserwować można etapy rozwoju z poczwarki w barwnego motyla, a także podglądać życie mrówek. Budynek cieplarni otacza mały ogród, a w cieplarnianej ptaszarni, która wychodzi również na zewnątrz, można podglądać ptaki m.in. gadającą papugę Kakadu.

Jak dojechać:

Park motyli mieści się w Nexø, przy Gl. Rønnevej (przy drodze do Aakirkeby)

Rowerem: trasa rowerowa Rønne - Nexø (Trasa G)

Autobusem: z Rønne, autobusami linii 5, 6, 7

NaturBornholm

NaturBornholm

NaturBornholm - to wspaniałe multimedialne centrum wystawiennicze oferujące "podróż w czasie", wiele atrakcji dla dzieci, kontakt z żywymi zwierzętami i przeskok w historii Ziemi przez 1700 milionów lat. Ten wspaniały obiekt jest wszechstronnie przygotowany na odwiedziny rodzin z małymi dziećmi, młodzieży i dorosłych, grup zorganizowanych oraz wycieczek szkolnych. W sali odkryć - eksperymentarium dzieci i dorośli mają szansę poznać wiele ciekawych procesów m.in. dowiedzą się ile potrzeba energii by zaświecić żarówkę, czy sposoby ochrony środowiska naturalnego. W centrum pracuje polski przewodnik.

Jak dojechać:

NaturBornholm mieści się w Aakirkeby, przy Grønningen 30

Rowerem: trasa rowerowa Rønne - Nexø (Trasa G)

Autobusem: z Nexø, autobus linii 5; z Rønne, autobus linii 6

Joboland (Brændesgårdshaven)

Joboland

Idealna atrakcja dla dzieci to Joboland (Brændesgårdshaven). Park został otwarty w 1933 r. i jest najstarszym parkiem rozrywki w Danii. Na 6 ha powierzchni zarówno dorośli jak i dzieci znajdą coś dla siebie. A jest w czym wybierać wśród atrakcji basen (woda 22°C), zjeżdżalnie wodne, górska kolejka, mini Zoo, gokarty. Wszystkie atrakcje Parku w cenie biletu.

Jak dojechać:

Rowerem: Park usytuowany ok. 3 km od Svaneke

Autobusem: z Nexø, autobus linii 7

Helligdommen

Helligdommen

Helligdommen to obowiązkowy punkt na mapie atrakcji turystycznych Bornholmu. Miejsce to przyciąga odwiedzających ze względu na wspaniałe wybrzeże zwane Helligdomsklipperne (Święte Skały) oraz na obecność Muzeum Sztuki Bornholmu (Bornholms Kunstmuseum).

Jak dojechać:

Rowerem: trasa rowerowa Rønne - Helligdommen (Trasa D)

Autobusem: z Nexø, autobusem linii 7

Bornholms Kunstmuseum

Bornholms Kunstmuseum

Budynek Muzeum zachwyca nowoczesną architekturą. Charakteru nadaje mu płynący przez jego środek strumyczek wody. A jasne wnętrza i przeszklone ściany sprawiają, że oglądane eksponaty robią niezapomniane wrażenie. W zbiorach muzeum znajdują się głównie dzieła artystów z tzw. "szkoły bornholmskiej" wśród nich najbardziej znanego malarza bornholmskiego Olufa Høsta.

Święte Skały wzięły prawdopodobnie swoją nazwę od źródła które z nich biło i miało moc leczniczą. Miejsce to przyciągało pielgrzymów wierzących w uzdrawiającą siłę wody. Podobne pielgrzymki do Helligdomsklipperne odbywają się i dziś lecz ich cel jest inny. Turyści przyjeżdżają tu by na własne oczy podziwiać najpiękniejszy odcinek bornholmskiego wybrzeża. Fantastyczne formacje skalne o tak nietypowych nazwach jak Tørre Ovn (Suchy Piec), Våde Ovn (Mokry Piec), Lyseklippen (Świetlista Skała), Sorte Gryde (Czarny Kocioł) podziwiać można z pokładu statku turystycznego, który wypływa z portu w Gudhjem.

Jak dojechać:

Rowerem: trasa rowerowa Rønne - Helligdommen (Trasa D)

Autobusem: z Nexø, autobusem linii 7

Bornholmskie Centrum Średniowiecza

(Bornholms Middeladecenter)

Centrum Średniowiecza

Bornholmskie Centrum Średniowiecza (Bornholms Middeladecenter) w centrum wyspy na obszarze 14 hektarów wśród pięknego lasu i skalistych pastwisk przenosimy się do średniowiecza w lata 1300 - 1450. Organizatorzy Centrum za cel postawili sobie poznanie życia w średniowiecznym miasteczku poprzez zabawę, dlatego jest to miejsce szczególnie uwielbiane przez dzieci. Mogą przyjrzeć się one pracy kowala, kobiety przygotowującej posiłek, łuczników i rycerzy ćwiczących swoje umiejętności. Dla chcących "od środka" poznać życie w mieście istnieje możliwość przebrania się w stroje z epoki. Organizowane są pokazy lepienia z gliny - można też samemu spróbować ulepić garnek, lub chociaż mały kubeczek. Skosztować można potraw przyrządzanych według starych średniowiecznych przepisów. Co roku w lipcu na terenie Centrum Średniowiecza odbywa się jarmark średniowieczny.

Jak dojechać:

Bornholms Middelaldercenter mieści się przy Stangevej 1 w Østerlars

Rowerem: trasa rowerowa Rønne - Gudhjem (Trasa E)

Autobusem: z Gudhjem, autobus linii 3

Pokaz Drapieżnych Ptaków

Bornholms Rovfugleshow

Pokaz Drapieżnych Ptaków

Pokaz Drapieżnych Ptaków to nowa atrakcja na Bornholmie. W czasie pokazu widzowie mają okazję podziwiać drapieżne ptaki, a opiekunowie przybliżają ich gatunki. Pokaz rozpoczyna się w sali wystawowej gdzie przygotowano informacje na temat drapieżnych ptaków, przewodnik i zarazem opiekun ptaków opowiada o zwyczajach tych zwierząt. Następnie pod opieką sokolnika grupa przenosi się na zewnątrz budynku gdzie rozpoczyna się pokaz ptaków, obejrzeć można m.in. sowy, pustułki i inne.

Jak dojechać:

Bornholms Rovfugleshow mieści się przy Lundgaardsvej 4, Nyker

Rowerem: trasa rowerowa Rønne - Helligdommen (Trasa D)

Autobusem: z Rønne, autobus linii 2

Co jeszcze możesz zobaczyć: