Rønne - Allinge (Trasa A)

Trasa rowerowa z Rønne do Allinge. Długość trasy: 24,8 km

Rønne - Allinge (Trasa A)
  • Rønne
  • Hasle
  • Helligpeder
  • Teglkås
  • Jons Kapel
  • Vang
  • Hammershus
  • Allinge

Długość trasy: 24,8 km

Uliczka w Rønne

Trasa swój początek bierze w Rønne, które jest stolicą wyspy. Będąc w Rønne warto zwiedzić: Rynek, Muzeum Bornholmu (Bornholm Museum - Sct. Mortensgade 29), Erichsens Gård - to stary dom, gdzie ogladać można wnętrza wraz z wyposażeniem z XIX wieku, przy domu znajduje się wspaniały ogród (Erichsens Gård - Laksegade 7), Hjorths Stentøj - to działająca fabryka - muzeum w której wyrabia się kamionkę.

Kolejny etap to Blykobbe Plantation gdzie płynie jedna z największych rzek Bornholmu Blykobbe Å.

Droga prowadzi przez Hasle - tu warto się zatrzymać ze względu na malowniczo położony port i wędzarnie. Za miastem ścieżka wiedzie wzdłuż malowniczego wybrzeża do maleńkich miejscowości Helligpeder i Teglkås.

Dalej trasa prowadzi w kierunku Vang. Zanim jednak się tam znajdziemy warto odwiedzić Jons Kapel (Kaplica Jona) - jest to 20 metrowej wysokości skała z której - jak głosi legenda - mnich Jon próbował niewiernych Bornholmczyków nawracać na chrześcijaństwo. Przed Vang znajduje się obszar zwany Ringebakkerne - obejmuje on zespół kamieniołomów granitu. Od 1970 r. część odkrywek kamieniołomu objęto ochroną. W Vang czas się zatrzymał nikt tu nigdzie nie pędzi, kot wygrzewa się w słońcu, a dzieci skaczą z pomostu do morza... W Vang obejrzeć można zabytkowy młyn wodny (Vandmølle).

Trzymając się dalej trasy docieramy do rezerwatu przyrody - Slotslyngen, gdzie rosną głównie wrzosy tworzące kolorowy dywan na skalistym terenie - dawniej należał on do zamku Hammershus.

Zwieńczeniem trasy jest jedno z najciekawszych miejsc Bornholmu - ruiny zamku Hammershus.

Trasę kończymy w letniskowej miejscowości - Allinge - miejscowość znana głównie ze względu na swoje atrakcyjne położenie w północnej części Bornholmu. Wraz z siostrzaną miejscowością Sandvig - Allinge tworzy jedno z najważniejszych centrów turystycznych wyspy.

Trasy rowerowe:

Rower na Bornholmie, więcej: