Muzea

Muzea

Jest na Bornholmie kilka takich miejsc, które warto odwiedzić. Warte polecenia są Muzea Bornholmu - Bornholms Museum. Trzy obiekty znajdują się w Rønne, jeden obiekt, o charakterze kompleksu rolniczego, znajduje się w Melsted.

Interesuje Cię tematyka muzealna? Zapoznaj się z: Przewodnikiem po ekspozycjach w Muzeum Bornholmu oraz Wystawą w Bornholms Museum: Ucieczki do wolności.Bornholms Museum w Rønne

Muzeum Bornholmu

Muzeum Bornholmu

Muzeum Bornholmu utworzono w 1893 r., jest ono jednym z najstarszych duńskich regionalnych muzeów historycznych. Muzeum prezentuje bogate zbiory obejmujące 10.000 lat historii Bornholmu - od epoki neolitu do okresu zimnej wojny (1945-1989). W muzeum podziwiać można zbiory z zakresu historii, kultury i środowiska przyrodniczego wyspy. Wśród stałych ekspozycji obejrzeć można wspaniałą kolekcję bornholmskich zegarów szafkowych, wystawa marynistyczna zainteresuje miłośników żeglarstwa, warto też poznać historię wyspy z okresu okupacji niemieckiej a później sowieckiej do kwietnia 1946 r. - to jeden ze smutniejszych okresów w historii Bornholmu.

Największą atrakcją muzeum jest kolekcja figurek, które pochodzą prawdopodobne z VI wieku - określa się je jako Guldgubber (Ponad 2500 znalezionych na Bornholmie). Nie było by nic nadzwyczajnego w tym znalezisku gdyby nie fakt, że niektóre figurki swoim kształtem przypominają kosmonautów. To tylko kilka przykładów ekspozycji jakie oglądać można w Muzeum Bornholmu.

Jak dojechać:

Muzeum Bornholmu znajduje się w Rønne na Sct. Mortensgade 29

Rowerem: trasa rowerowa Nexø - Rønne (Trasa G)

Autobusem: z Nexø, autobusy linii 5, 6, 7

Erichsens Gård w Rønne

Dom z ogrodem

Erichsens Gård w Rønne - Dom z ogrodem

Dom mieszczański, wybudowany w 1806 r., jego właścicielem był m.in. architekt Henning Petersen, który zaprojektował m.in. ratusz w Rønne. Po jego śmierci dom kupił Thomasa Erichsen od którego nazwiska wzięła się nazwa domu. Atmosfera pełna historii, miłości córki właściciela domu do słynnego duńskiego malarza Holgera Drachmanna.

W sezonie na terenie posesji organizowane są imprezy kulturalne m.in. codziennie odbywają się pokazy prac sezonowych w domu i ogrodzie. Mały barek z napojami i wyrób na miejscu znakomitych, popularnych wśród turystów naleśników deserowych.

Raz w tygodniu odbywa się oprowadzanie po domu z opowieścią o historii życia jego mieszkańców oraz oprowadzanie po ogrodzie przez ogrodnika (j. duński, angielski).

Jak dojechać:

Erichsens Gård znajduje się w Rønne, przy Laksegade 7

Rowerem: trasa rowerowa Nexø - Rønne (Trasa G)

Autobusem: z Nexø, autobusy linii 5, 6, 7

Hjorths Fabrik w Rønne

Bornholmskie Muzeum Ceramiki

Muzeum Ceramiki

Powstała w 1859 r. i wciąż działająca fabryka naczyń ceramicznych, będąca od czterech pokoleń w rękach rodziny Hjorth. Na miejscu odwiedzający mają możliwość prześledzenia procesu produkcji wyrobów ceramicznych w warsztatach - na żywo oraz jako informacje w jęz. polskim na tabletach.

Zwiedzanie z przewodnikiem (także po angielsku). Bogate zbiory ceramiki bornholmskiej od XVIII w. W sezonie, specjalna wystawa o dziełach ceramicznych rodziny Hjorth.

Za opłatą możliwość własnoręcznego wykonania wyrobu ceramicznego pod okiem i z pomocą pracowników fabryki, który zostanie potem wypalony w fabryce i wysłany do "twórcy".

Możliwość zakupu gorących napojów na miejscu oraz konsumpcja własnego posiłku w uroczym ogródku na fabrycznym podwórku.

Jak dojechać:

Hjorths Fabrik mieści się w Rønne, przy Krystalgade 5

Rowerem: trasa rowerowa Nexø - Rønne (Trasa G)

Autobusem: z Nexø, autobusy linii 5, 6, 7

Landbrugsmuseet Melstedgård w Melsted

Muzeum rolnictwa utworzone w zabudowaniach gospodarstwa Melstedgård
Czynny skansen i aktywny Dom Kultury Kulinarnej Bornholmu (Madhuset)

Muzeum Rolnictwa

Stare gospodarstwo bornholmskie, z żywymi zwierzętami, sadem owocowym, ogrodem warzywnym i starymi maszynami rolniczymi. Atrakcja dla całej rodziny!

Dom Kultury Kulinarnej Bornholmu jest pierwszym tego rodzaju w Danii. Promuje on kulturę i tradycje kulinarne wyspy poprzez m.in. (płatne) kursy kulinarne oraz sprzedaż lokalnych produktów we własnym sklepie Skafferiet.

Po opłaceniu biletu wstępu można w określone dni brać udział w zajęciach (po duńsku, ewentualnie z niewielką domieszką angielskiego) w laboratorium kulinarnym mad-lab. Ich celem jest ukazanie możliwości kryjących się w poszczególnych surowcach gastronomicznych. Uczestnicy mają potem możliwość degustacji niewielkich porcji przygotowanych potraw.

Inne zajęcia w Melstedgård to np. nauka dawnych zabaw dla dzieci i (płatne) wycieczki z przewodnikiem przyrodniczym, połączone ze zbieraniem jadalnych roślin.

Jak dojechać:

Landbrugsmuseet Melstedgård znajduje się przy Melstedvej 25

Rowerem: trasa rowerowa Rønne - Gudhjem (Trasa E)

Autobusem: z Nexø, autobus linii 7

Oluf Høst Museet w Gudhjem

Muzeum Olufa Høsta

Muzeum Olufa Høsta

W 1998 roku na Bornholmie otwarto Muzeum Olufa Høsta - wspaniałego duńskiego malarza. Artysta mieszkał i tworzył na Bornholmie. Muzeum otwarto w domu artysty w Gudhjem, który został wybudowany w 1929 roku. Malarz mieszkał w nim aż do śmierci w roku 1966. W domu-muzeum oprócz prac malarza zgromadzono także wiele pamiątek po nim. Dom okala piękny ogród.

W muzealnym sklepiku kupić można m.in. plakaty z reprodukcjami obrazów Olufa Høsta. Prace artysty można podziwiać również w Bornholms Kunstmuzeum (Muzeum Sztuki Bornholmu).

Jak dojechać:

Muzeum mieści się w Gudhjem przy Lokkegade 35

Rowerem: trasa rowerowa Rønne - Gudhjem (Trasa E), Allinge - Svaneke (Trasa B)

Autobusem: z Rønne, autobus linii 3, 7, 9

De Bornholmske Jernbaner w Nexø

Muzeum kolei bornholmskiej

Muzeum kolei bornholmskiej

W muzeum obejrzeć można wagony, lokomotywę parową, zdjęcia oraz przedmioty związane z koleją. Kolej wąskotorowa na Bornholmie kursowała od 1901 -1968 r. w miejscu zlikwidowanych torów kolejowych powstały ścieżki rowerowe np. odcinek Nexø - Balka. Jako pamiątkę z muzeum, zakupić można kawałek szyny - oryginalnej, po której mknęła bornholmska kolejka. A bilet wstępu do muzeum to po prostu stary bilet kolejowy.

Spełniłyście swój obowiązek, służąc skalistej wyspie,
Lecz istnieć i całkowicie zniknąć - to koleje losu,
Byłyście niedoceniane, ale teraz będzie was brakować -
- Ostatnie koleje wąskotorowe w Danii - DBJ.

Jak dojechać:

Muzeum kolei bornholmskiej mieści się przy Nordre Strandvej 8

Rowerem: trasa rowerowa Rønne - Nexø (Trasa G)

Autobusem: z Rønne, autobusy linii 5, 6, 7

Bornholms Kunstmuseum - Helligdommen

Muzeum Sztuki Bornholmu

Muzeum Sztuki Bornholmu

Muzeum budzi zachwyt nowoczesnym rozwiązaniem architektonicznym.

Można w nim obejrzeć dzieła artystów z tak zwanej "Szkoły bornholmskiej".

Jak dojechać:

Rowerem: trasa rowerowa Rønne - Helligdommen

Autobusem: z Nexø, autobus linii 7

Bornholms Automobilmuseum w Aakirkeby

Muzeum motoryzacji

Muzeum motoryzacji

Muzeum motoryzacji, a dokładnie prywatna kolekcja wspaniałych aut. Wśród zgromadzonych eksponatów m.in. Jaguar, BMW, Rolls-Royce, a także Syrena i Fiat 125. Oprócz starych, eleganckich automobili w muzeum obejrzeć można silniki okrętowe, motorowerowe, zabytkowe traktory i maszyny rolnicze.

Jak dojechać:

Bornholms Automobilmuseum znajduje się ok. 2 km od Aakirkeby, przy drodze do Pedersker

Rowerem: trasa rowerowa Rønne - Nexø (Trasa G)

Autobusem: z Nexø, autobus linii 5 (do Aakirkeby)

Co jeszcze możesz zobaczyć: